Oxford Belediyesi’ne seçilen ilk Kürt

Kadın Haberleri —

.

.

  • Rojhilatlı siyasetçi Evin Ebrişemi, İşçi Partisi'nden aday olduğu seçimlerde Oxford Belediye Meclisi'ne seçildi.

LONDRA

İngiltere’de yapılan seçimlerde İşçi Partisi’nden aday olan Mahabadlı siyasetçi Evin Ebrişemi Oxford Belediye Meclisi üyeliğini kazandı.

Oxford Kent Konseyi’ne seçilen ilk Kürt olduğunu belirten Ebrişemi, görev süresi boyunca sosyal konut, evsizliği ortadan kaldırma, çevre kirlililiğiyle mücadele, ağaçlandırmayı artırma ve dostlukları güçlendirmenin yanı sıra 2040 yılına kadar bir şehir olarak net sıfır karbon emisyonu elde etmeye yönelik çalışmalarda bulunacağını söyledi.

Ebrişemi kimdir?

2004 yılında sendikalarda eylemci olarak çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra İşçi Partisi‘ne katıldı. Çocuk sahibi olduktan sonra faaliyetlerine birkaç yıl ara vermek zorunda kaldı.  2013’te İşçi Partisi’ne yeniden katıldı ve 2018’de sendikal faaliyetlerime devam etti. 2019 yılından beri İşçi Partisi’nin yerel teşkilatının sekreterliğini yapıyor. 
Ebrişemi, bir insan hakları savunucusu olarak hem İran’daki Kürt hakları hem de Türkiye’nin 2018 yılında Rojava’nın Efrin kentine yönelik saldırısı sırasında Kürt hakları için lobi yaptı. Bu minvaldeki çalışmalarını sürdürmeye de devam edeceğini vurguladı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.