Özgürlüğü için harekete geç

Toplum/Yaşam Haberleri —

1 Eylül Dünya Barış Günü Eylemi / Strasbourg

1 Eylül Dünya Barış Günü Eylemi / Strasbourg

  • Avrupa’nın birçok merkezinde Kurdistanlılar ve dostları 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle gerçekleştirdikleri yürüyüşlerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi.
  • Avrupa Konseyi Milletvekili Emmanuel Fernandes, “Tüm uluslararası organizasyonları ve ülkem Fransa’yı Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması ve demokrasi için rolünü oynamaya çağırıyorum” dedi.
  • Hamburg’daki eyleme katılan Saim Savcı: “Önderlik bu halkın iradesi olduğu kadar aynı zamanda kırmızı çizgisidir. Önderliğimizi esaretten kurtarıp özgürleştirene kadar alanları terk etmeyeceğiz.”

Fransa, Almanya, Avusturya’da gerçekleştirilen eş zamanlı yürüyüş ve mitinglerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istendi. Türk devletine “tecride son ver” çağrısı yapılan eylemlerde, CPT başta olmak üzere Avrupalı kurumlara da sorumlulukları hatırlatıldı.

 

KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt

 

KCDK-E, TJK-E, TCŞ, Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) çağrısıyla gerçekleştirilen yürüyüşlerin merkezlerinden birisi Avrupa Konseyi (AK), Avrupa Parlamentosu (AP) ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) bulunduğu Fransa’nın Strasbourg kenti oldu. “Öcalan’a özgürlük, Kurdistan’a statü” sloganıyla gerçekleşen yürüyüş Republique meydanında başladı. Öcalan’a özgürlük pankart ve dövizleriyle Avrupa Konseyi önüne yürüyen kitle kısa süreli bir oturma eylemi de gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sık sık “Öcalan’a özgürlük” sloganı atıldı. AK önündeki mitingde konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, AK ve CPT’ye “Siyasetin denetimine girmeyin. Görevinizi yerine getirin” diye seslendi.