Özgürlüğü, özgürlüğümüzdür

Dünya Haberleri —

.

.

  • 9 Ekim uluslararası komplonun 25. yıl dönümü nedeniyle Avrupa’nın birçok merkezinde alanlara çıkan Kürdistanlılar, “Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür" diye haykırdı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim 1998’de gerçekleşen uluslararası komplonun 25. yıl dönümünde Avrupa’nın birçok yerinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları “Öcalan’a özgürlük” istedi. Eylemlerde 9 Ekim “kara bir gün” olarak nitelendirildi. Ayrıca komplocuların amacına ulaşamadığı belirtilerek, tüm saldırılara karşı Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin her gün daha da büyüdüğüne ve güçlendiğine dikkat çekildi.

BERLİN 
Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin öncülüğünde toplanan Berlin’de toplanan göstericiler, Wittenbergplatz’dan yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ise “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin Jiyan Azadî’ sloganları atıldı. Eylemde konuşan HDP Almanya temsilcisi Leyla İmret Öcalan üzerindeki tecrit kırılana kadar alanlarda olacaklarını vurguladı. 

DÜSSELDORF
Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’daki Kürtler ile dostları ise komployu protesto için eyaletin başkenti Düsseldorf’ta buluşarak, tepkisini yürüyüşle ortaya koydu.  Kürdistanlılar üzerinde Öcalan’ın fotoğrafı olan flamaları taşıdı ve sık sık "Bijî Serok Apo", "Bê Serok Jiyan Nabe" ve "Jin Jiyan Azadî" sloganları attı. Sanatçılar Aram Dîkran ve Cömert ise Öcalan için bestelenen şarkıları söyledi. Almanca yapılan konuşmalarda Öcalan’ın önderliğindeki Kürt hareketine ait "Jin Jiyan Azadî" sloganının ilerici insanlığa mal edildiği belirtildi.

Komplo tecritle devam ediyor
Eylemde konuşan Öcalan’ın avukatlarından MAF-DAD üyesi Mahmut Şakar ise bir işkence mekanı olarak inşa edilen İmralı’daki tecridin çok derin bir hal aldığını ifade ederek 25 Mart 2021 tarihinden bu yana Öcalan ve diğer tutsak arkadaşlarından haber alamadıklarını hatırlattı. Şakar özetle şunları söyledi: "Öcalan ve arkadaşlarının sağlık ve yaşamlarına yönelik kaygılarımız devam etmektedir. CPT'nin 20-29 Eylül tarihleri arasında İmralı'yı ziyaret etmesi bu kaygılarımızı gidermeye yetmemiştir. Öcalan ile avukatları doğrudan görüşmeden bu kaygılarımız son bulmayacaktır. Öcalan ve arkadaşları özgürleşmeden, İmralı sistemi lağvedilmeden, Uluslararası Komplo bitmemiş sayılacaktır.”