Özgürlük hamlesi yeni bir aşamada

Dosya Haberleri —

Bese Hozat

Bese Hozat

Fırat Haber Ajansı ANF'ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, Uluslararası Komplo’nun 25 yılında Öcalan’a dönük mutlak tecridi ve yeni mücadele dönemini değerlendirdi:

  • Özgürlük Hamlesi'nin 25 yıllık mücadelenin çok önemli bir aşaması olduğuna dikkat çeken Besê Hozat, "8 Mart'ta inanıyorum ki kadınlar bu hamleye çok güçlü bir katılım sergileyecek. Hamleye Newroz'da büyük bir kitlesel katılım olacağa inanıyorum. Ulusal çapta tüm Kurdistan'da görkemli Özgürlük Yürüyüşü'ne, özgürlük hamlesine kitlesel, görkemli bir katılım olacak" dedi.
  • İmralı'da bir soykırım rejimi uygulandığına dikkat çeken Besê Hozat, "İkinci aşamada çok güçlü bir hukuksal mücadele vermeliyiz. Soykırım bir insanlık suçudur. Şu anda İmralı komplocu güçlerin denetimi altında, İmralı sisteminden Avrupa Konseyi de sorumludur. Şimdiye kadar gösterilen çabanın on katı bir çabayla bu çalışmaları da bu mücadeleyi de üretmeliyiz" diye vurguladı.
  • Mücadelenin önemine vurgu yapan Besê Hozat, "Önder Apo evrensel bir önder haline geldi. Önder Apo paradigması, Demokratik Ulus Paradigması evrenselleşti, müthiş bir uluslararası sahiplenme gelişti. Bu bir başarıdır, zaferdir. Bizim bunu büyük bir inançla, kararlılıkla mutlaka sonuca götürmemiz gerekiyor. Başarının yolu mücadeledir, mücadeledir, mücadeledir" dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü için 1 Şubat'ta Kars ve Van'dan başlatılan "Büyük Özgürlük Yürüyüşü" 15 Şubat'ta Amara'da son buldu. Hemen ardından Kürt halkı ve dostları Öcalan'a yönelik 15 Şubat 1999 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Komplo’nun yıl dönümü vesilesiyle 17 Şubat'ta Almanya’nın Köln kentinde buluştu. Kuzey Kurdistan'da tutsakların Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun çözümü talepleriyle başlattığı açlık grevi ise 93’üncü güne girdi. Yine Barış Anneleri birçok kentte Öcalan'ın fiziki özgürlüğü için Adalet Nöbeti'nde. Tüm bu süreci değerlendiren KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, mücadelenin önemine ve yeni mücadele döneminde yapılması gerekenlere dair konuştu.

Önder Apo insanlık adına direniyor

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat, sözlerine 15 Şubat Uluslararası Komplo'yu lanetleyerek başladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın 25 yıldır İmralı'da işkence, soykırım rejimi altında büyük bir direniş geliştirdiğini ve mücadele yürüttüğüne dikkat çeken Besê Hozat, şöyle devam etti: "Bu mücadeleyi sadece özgür Kürtlük adına yürütmüştür. Önder Apo'nun geliştirdiği mücadele sadece bir Kurdistan Özgürlük Mücadelesi direnişi değil, kadınlar adına aynı zamanda Önder Apo, İmralı, işkence, soykırım rejimi altında direniyor. Halklar adına direniyor, insanlık adına direniyor. Bu anlamda Önder Apo'nun geliştirdiği mücadele, içeride verdiği direniş büyük bir insanlık direnişidir. Büyük bir özgürlük direnişi mücadelesidir. Bu anlayışla da zaten 25 yıldır bu mücadele aralıksız, sürekli bir biçimde derinleşerek, genişleyerek büyüyor. Gücünü de buradan alıyor, hakikatini buradan alıyor. Hiçbir lider, Önder Apo'nun yaşadığı koşullarda, işkence ve faşizm koşullarında bu kadar derinliğine gerçekten bir entelektüel, teorik, felsefik, ideolojik, sistemsel, örgütsel bir yoğunlaşmayı ve derinleşmeye sağlayamadı. Bunu herhangi bir esere dönüştürmeyi, yazıya dökmeyi başaramadı. İnsanlığa, tarihe mal edemedi. İmralı gibi işkence, soykırım, faşizm koşullarında sürekli savaşın yürüdüğü, soykırım savaşının, özel psikolojik savaşın her düzeyde, her boyutta yürütüldüğü bir mekanda, bu düzeyde Kürt halkı adına, Ortadoğu halkları adına, insanlık adına, kadınlar adına böyle bir derinleşmeyi Önder Apo'nun yaşaması ve bunu 5 ciltlik bir esere dönüştürmesi, tüm topluma, tarihe mal etmesi dünya tarihinde bir ilktir. Bu tarihte eşine rastlanmayan bir direniştir. Gerçekten bu insanüstü bir iradedir, insanüstü bir direniş duruştur. Kuşkusuz bu da Önder Apo'nun hakikat gerçekliğinden kaynağını alıyor, anlam gücünden kaynağını alıyor, özgürlük mücadelesine, özgürlüğe duyduğu yüksek tutkudan kaynağını alıyor. Kürtlerin öncülüğünde, Önder Apo önderliğinde, Kürtlerin, Kürt gerillalarının, Kürt Özgürlük Hareketi'nin öncülüğünde Kürtler demokratik ulus devrimini gerçekleştirdi. Tüm Ortadoğu halklarını müthiş bir dönüşüm içerisine koydu, insanlığı etkiledi. Bu çok büyük bir başarıdır. "

Zirveye ulaştı

10 Ekim 2023 tarihinde başlayan “Önder Apo'ya özgürlük, Kürt soruna çözüm” hamlesini değerlendiren Besê Hozat, "Dostlar öncülüğünde başladı. Enternasyonal devrimciler, demokratlar, sosyalistler öncülüğünde gelişti. Bu 25 yıllık kesintisiz süren direnişin bir üst aşamasıdır aslında. Özgürlük Yürüyüşü, 17 Şubat Köln'deki büyük yürüyüşün ardından bugün İmralı, uluslararası İmralı tehdidine karşı uluslararası bir delegasyon Türkiye'ye gitti. Ondan öncesinde de giden heyetler oldu. Türkiye'de birçok görüşmeler yaptılar. Bu dostların, bu demokrat, devrimci, sosyalist, vicdanlı, özgürlükçü çevrelerin, kişilerin, kesimlerin geliştirdiği tüm çalışmalar, çabalar, kesintisiz süren Önder Apo'nun duruşu, direnişi ekseninde kesintisiz süren 25 yıllık mücadelenin bir üst aşamasıdır. Ondan kopuk, ondan bağımsız bunu ele alamayız. Bu anlamda ben Önder Apo'nun direnişini saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu direniş ekseninde 25 yıldır gelişen, sürekli devam eden ve bu zirveye ulaşan evrenselleşen, küreselleşen bu büyük özgürlük, eşitlik, demokrasi direnişini, Türkiye, Bakure Kurdistan'daki Özgürlük Yürüyüşü'nü, Avrupa'daki Köln yürüyüşünü ve şu anda süregiden kampanyaya tüm gücüyle katılan, emek veren, çalışan, mücadele eden herkesi de bu vesileyle selamlıyorum" dedi.