Özgürlük savaşında iki kardeş: Rizgar ve Hêzil

Dosya Haberleri —

18 Temmuz 2022 Pazartesi - 20:00

Rizgar ve Hezil

Rizgar ve Hezil

  • Ölümsüzleşen iki kardeş Rizgar Hesen ve Nazliye Hesen. Yurtsever bir ailenin çocukları olarak dünyaya gelen Nazliye ile Rizgar Hesen, aynı yolda aynı uğurda şahadete ulaştılar. İki kardeşin ailesi çocukların mücadelesiyle onur duyduklarını söylüyor. 

ERDAL BAZ

Kürdistan’da her dönem devrimci mücadele bir gelenek olarak savaşanlar arasında devredile gelmiştir. Bu bayrak taşıma yarışı PKK ile şehitlerin silahını yerde bırakmama geleneğine dönüştü. Rojavalı devrimciler Hêzil ve Rizgar birbirine söz veren iki mücadele arkadaşı ve kardeş olarak bunun en özlü örneklerinden oldular. 

Halep savaşı sonrası ailesini ziyarete gelen Rizgar ısrarla annesinden bir silah ister, annesi oğluna “senin zaten bir silahın var” der. Bu ısrarlı tartışmaya tanık olan kardeşi Hêzil, “şehit düşersen silahını ben kaldıracağım” deyince her şey daha anlaşılır olur. Rizgar o gün, “ben silahımı aldım” diyerek cepheye döner. Kobanê direnişinde şehitler kervanına katıldığında silahı Hêzil’in elindedir. 

Şehba Kampı’nda yaşayan şehit Hêzil ve Rizgar’ın annesi Suheyla Hesen ve Bremen’de yaşayan ablaları Hêvîn ile Kürdistan devrimi için yaşanan feda gerçeğini konuştuk. 

Fedailer ordusunda bir komutan

YJA-Star gerillası Nazliye Hesen (Hêzil Rizgar), Türk devletinin 17 Nisan 2022’de Medya Savunma Alanlarına dönük başlattığı işgal operasyonlarına karşı tarihi direniş sergileyerek şehadete ulaşanlardan yalnızca biri. 27 Mayıs günü Girê Hekarî’de 5 arkadaşıyla işgalci orduya geçit vermedi ve şehadete ulaştı. Efrîn’de yurtsever bir ailede gözlerini dünyaya açan Hesen, daha küçük yaşlarda özgürlük hareketini tanımış ve büyüdükçe özgürlük hareketine bağlılığı kendisiyle birlikte büyümüş. Devrimci gençlik çalışmalarında olgunlaşan Hesen, daha sonra gerilla saflarına katılır. 2014 yılındaki Destansı Kobanê Direnişi’nde ağabeyi Rizgar Hesen (Rizgar Efrîn) şehadete ulaşır. Ağabeyinin şahadetinden 4 ay önce gerilla saflarına katılan Hesen, ağabeyinin silahı alır ve ona verdiği sözü yerine getirir. Başta Qandil olmak üzere birçok alanda kalan Hesen, yeni savaşçı eğitiminden savaş mevzilerinin hazırlanmasına, büyük güven gerektiren stratejik çalışmalardan özgün kadın birliklerine kadar her alanda devrimci mücadele neyi gerektiriyorsa onu esas alır. Arkadaşları Hesen’in, yetkin bir YJA Star komutanı olmak için büyük çaba gösterdiğini anlatıyor. Askeri akademide aldığı eğitim ardından, Hêzên Taybet’e (Özel Kuvvetler) geçiş yapar.

Türk devletinin Başûrê Kurdistan’ı işgal saldırısına karşı fedai bir YJA Star militan ve hareketli tim komutanı olarak sürece katılan Hesen, 27 Mayıs’ta Girê Hakkarî Direniş Alanı’nda yüksek saldırı ruhunun tam temsilini yapan bir gerilla komutanı olarak düşmanın üzerine gider. 18 işgalcinin cezalandırıldığı eylemi komuta eden Hesen bu eylemde şahadete ulaştır. 

Arap bir ailenin çocuğu 

1992 yılında evlendikten sonra özgürlük hareketiyle tanıştığını söyleyen anne Suheyla Hesen, Arap bir ailede doğduğunu ancak annesinin Kürt olduğunu ve bu yüzden de kendisini Kürt olarak gördüğünü belirtiyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirlerini öğrendikçe bunları çocuklarına, akrabalarına ve çevresine de anlatan anne Hesen, “Bu harekette bir parçam olmasını istedim. Bu yüzden de gittiğim her yere, her toplantıya çocuklarımı da götürdüm. Halk için de nasıl çalışma yapılır, toplumsallık nasıl olur öğrensinler istedim” diyor. 

Cesur yürekli bir çocuk: Rizgar 

Önce şehit Rizgar’ı anlatmaya başlıyor anne Hesen. Her gittiği yere onu kendisiyle götüren anne Hesen, şunları söylüyor: “Rizgar çocukluğundan itibaren çok dirayetli, cesaretli, haksızlığa gelmeyen bir çocuktu. Hiçbir şeyden korkmazdı. Hayvanları ve doğayı çok severdi. Çok ısrar etmeme rağmen 6. sınıfa kadar okuyup çalışmaya başladı. Gençlik faaliyetlerini de yürütüyordu. Bir süre böyle devam etti. Rejim tarafından yakalanınca zorla askere de götürüldü. Orda da PKK’ye yardım ediyor diye tutuklandı. Bırakıldıktan sonra partiye katılım yaptı.”

‘Ona güç verdim’

“Bu yol çok zorlu, çok acılı bir yol ben çocuklarıma bu fikri aşılarken bunun çok bedel istediğini biliyordum onlara da anlattım” diyen anne Suheyla Hesen sözlerini şöyle sürdürdü:  “Ailesine bağlı bir çocuk olan Rizgar’ın gidişi benim için çok zordu. Bu durum onu çok zorluyordu görüyordum ama ona güç verdim bir yola girdin geri dönmeyecek, devam edeceksin, aile ve vatan sevgisi seni zayıflatmasın büyütsün dedim. Benim de bu mücadele bir parçam olsun istedim o da anne senin bu mücadeledeki umudunu asla kırmayacağım sözünü verdi ve gitti.”