Pamuk tarlalarında kölelik koşulları

Toplum/Yaşam Haberleri —

8 Haziran 2020 Pazartesi - 12:15

  • Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, pamuk tarlasında 10 saatlik çalışmanın bedelini 52 TL olarak belirledi. Genel-İş Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, işçilerin emeklerinin karşılığı olan bir ücret verilmesini istedi. 

Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, pamuk tarlalarında çalışacak tarım işçilerinin günlük yevmiyelerini 52 TL olarak belirleyerek, işçilere yemek ücreti verilmemesi karar aldı. Bir ay boyunca çalışan işçiler, asgari ücretin altında her türlü haktan ve hijyenden yoksun çalıştırılacak. Pamuk çapası işçilerinin, bir işverene bağlı olarak “tarımda bağımlı çalışan” yani “tarım işçisi” olarak kabul edilmekle birlikte, İş Kanunu’nun 4/1-(a) uyarınca sigortalı olma zorunluluğu bulunuyor. Ancak tarım işçileri hiçbir şekilde bu haktan yararlanamıyor.

Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun aldığı kararda ayrıca ‘’tarım işçilerinin örf ve âdete uygun olarak çalışması’’ gerektiği ifade edildi.

Karar vicdani değil

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, işçilere reva görülen ücrette tepki gösterdi. Suriyeli mültecilerinde içinde olduğu yurttaşların tarlalarda zor şart altında tarım işçiliği yaptığını ifade eden Berkyürek,  işçilerin İş Kanunu’na göre sigortalı olmak zorunluluğu bulunduğunu ancak işverenlerin bu kanunu yerine getirmediğini ifade etti.

Açlık sınırının aylık 2 bin 492 TL olduğu ülkede günlük ücret olarak 52 TL verilmesinin vicdani olmadığını belirten Berkyürek, Hatay Valisi’ne bu kararın düzeltilmesi çağrısında bulundu. Berkyürek, “Talebimiz; tüm mevsimlik tarım işçilerinin sigorta kapsamında çalıştırılması, en az günlük asgari ücretin yüzde 20 fazlası şeklinde ücretlerin revize edilmesidir. Çalışan her işçiye günlük bir öğün yemek verilmesini talep ediyoruz. Her işçi insan onuruna uygun şartlarda çalışma hakkına sahiptir” dedi.

‘Emeğimizin karşılığı yok’

Kendilerine biçilen yevmiye ücretlerine tepki gösteren tarım işçileri, sabahtan akşama kadar kölece çalıştıklarını, emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade etti. Hatay’da daha çok Suriyeli mültecilerin tarlalarda işçi olarak çalıştırıldığını aktaran işçiler, hem kendilerinin hem de tarım işçilerinin her türlü haktan yoksun olduğunu söyledi.

İşçiler, “Şuanda soğan tarlasındayız. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Geçen yıl 7 çuval soğan için bize 50 TL veriliyordu. Şimdi bu zamanda bize; nakliyeye hazır hale getirdiğimiz 7 çuval soğan için 55 TL verecekler. Bu ücretler emeklerimizin karşılığını vermiyor. Bizler sömürülüyoruz. Küçük çocuklarımızla tarlalarda bu salgın sürecinde çalışıyoruz. Burada çadırlarda zor şartlar altında yaşıyoruz” diye durumlarını özetledi.

HATAY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.