Pandemide ev içi şiddet dijital tiyatroda

Kadın Haberleri —

16 Ekim 2020 Cuma - 22:00

  • Oyuncu ve yönetmen Barış Celiloğlu, karantina döneminde artan kadın katliamlarına dikkat çekmek için, “Karantinada Mahsur” isimli dijital tiyatro projesini hazırladı.

MEDYA ÜREN
JINNEWS/AMED

Aylardır bir milyonu aşkın insanın yaşamını yitirmesine sebep olan koronavirüsü ile beraber ev içi şiddet de arttı. İngiltere’nin Londra kentinde yaşayan yönetmen, oyuncu ve tiyatrocu Barış Celiloğlu da pandemiyle artan kadın şiddeti ve katliamlarına dikkat çekmek amacıyla farklı ülkelerden kadınların da desteğiyle “Karantinada Mahsur” adlı bir dijital tiyatro projesi hazırlıyor.  
Projesini Jinnews’e değerlendiren Celiloğlu, karantina döneminde dünyanın birçok yerinde kadın katliamlarının arttığını görünce konuyu araştırmaya başladığını söyledi. Türkiye’de durumun daha da vahim olduğuna işaret eden Celiloğlu, “Pandemide daha çok artmış tabii. Bu arada İngiltere, İspanya, Yunanistan, Polonya gibi ülkelerdeki tanıdıklar ve kadın örgütleriyle irtibat kurunca bu konuda dijital bir tiyatro projesi yapmaya karar verdim. Yazar ve oyuncu arkadaşlarla konuşunca hepsi katılmak istedi. Sonra yeni ülkeler ve onların sanatçıları eklendi. İki ay yazım süreciyle geçti, üç ay da zoom provalarıyla… Şimdi montaj aşamasına başlıyoruz” dedi.

Projenin İngilizce adının ‘Lockedown Locked In’, Türkçe adının ise “Karantinada Mahsur” olarak belirlendiğini söyleyen Celiloğlu, “Ekim sonu Kasım başı gibi dijital projemiz hazır olacak ve birçok ülkedeki dijital platformlarda gösterilecek. Bu konunun daha görünür kılınmasını hedefliyoruz, zira durum çok vahim” diye vurguladı.
Feminist hareketlerin ve kimi basın kurumlarının çabası ve sosyal medyanın etkisiyle kadın katliamlarının daha da görünür kılındığına işaret eden Celiloğlu, öte yandan caydırıcı yasaların aksine katillerin yargı tarafından ödüllendirildiğine tanık olduklarını belirtti. Barış Celiloğlu, “İstanbul Sözleşmesi son maddesine kadar uygulanmazsa bu cinayetlerin sonu gelmeyecek maalesef” diye de ekledi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.