Paris Kürt kültürü ile şenlenecek 

Kültür/Sanat Haberleri —

  • Paris’te bu yıl ilk kez Kürt Kültür Festivali organize ediliyor. 14-28 Mayıs tarihleri arasındaki festivale Danielle Mitterrand Vakfı ile Paris Büyükşehir Belediyesi’nin de aralarında yer aldığı 5 belediye destekliyor. 
  • “Paris, Mayıs ayı boyunca Kürtlerden bahsedecek” diyen Tertip Komitesi’nden Agit Polat, “Kürtlerin sadece siyasal haklarını talep eden bir halk olmadığını, aynı zamanda medeniyete beşiklik eden bir kültüre sahip olduklarını da festivalle göstermiş olacağız” dedi. 

SELMA AKKAYA/PARİS

Fransa’nın başkenti Paris, 1. Kürt Kültür Festivali’ne hazırlanıyor. Fransa Kürt Demokratik Konseyi (CDK-F), Kürdistan Üzerine Düşünce ve Araştırmalar Enstitüsü (IREK), Kürdistan Sanat ve Kültür Derneği (ACK) ve Danielle Mitterrand Vakfı ortaklığıyla düzenlenen festival, 14-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivali, Paris Büyükşehir Belediyesi, Paris 10. Bölge, Paris 18. Bölge, Montreuil (93) ve Grigny (91) belediyeleri de destekliyor. 

Bir yıldır hazırlığı sürüyor

Paris merkez ağırlıklı Ille-de-France genelinde gerçekleşecek kültür festivali, müzik, sinema, tiyatro gösterimleri, halk oyunları, fotoğraf sergisinin yanı sıra göçebe çadırı, Kürt mutfağı, yöresel kıyafetlerin sunumu gibi farklı etkinlikleri kapsıyor. Bir yıldır hazırlık çalışmaları süren festival, Kürt halkının kültürel zenginliğini yansıtmayı ve Fransa’da yaşayan halklarla buluşturmayı hedefliyor. Hazırlık komitesinde yer alan CDK-F Dış İlişkiler Sözcüsü Agit Polat ile Kürtler için Paris’te bir ilk olan festivalin detaylarını konuştuk. 

Agit Polat

Nefes kapısı olacak

Kürtlerin uzunca süredir Fransa’da yaşadığını, artık 3’üncü nesil Kürt kuşağının Fransa’da dünyaya geldiğini belirten Polat, “Genç kuşağın yaşamış oldukları kültürel bunalım, iki kültür arasındaki sıkışma ve kimlik arayışı gibi sosyolojik konular üzerindeki tartışmalarımız bizi kimlik, aidiyet, kültürel zenginlik gibi birçok zorlu konular üzerinde çözüm üretmeye mecbur kılıyor. Bu festival, özellikle Kürt gençlerinin kendilerini bulmalarını, daha iyi tanımalarını ve söz konusu kültürel karmaşadan çıkmalarını sağlamak için belirleyici olacaktır” dedi. “Festival, ülkeden son dönemlerde gelip, yine burada doğup büyüyen gençler de olduğu gibi uyum sorunu yaşayan insanlarımıza da bir nefes kapısı olacak” diyen Polat, “Bu festival ile hem Fransa’da doğmuş Kürt nesillerini hem de sonradan göç etmek zorunda kalmış diğer Kürtleri bir araya getirecek zengin bir buluşmayı açığa çıkartmak istiyoruz” diye ekledi.