Paris’te Kurdistan rüzgarı

Yurt Dışı Haberleri —

Paris Kürt Kültür Festivali

Paris Kürt Kültür Festivali

  • Fransa’nın başkenti Paris’te bu yıl 3.’sü düzenlenen Kürt Kültür Festivali yoğun ilgi gördü. Festival 1 Haziran akşamı Koma Amed, Copy ve Deza Amed (Zazakî) konseriyle final yapacak.

REWŞAN DENİZ/PARİS

Fransız Kürt Demokratik Konseyi (CDK-F) ve Association et Kulturel de Kurdistan ( Komeleya Çand û Hunere ya Kurdistan) (ACK) öncülüğünde bu yıl 3. kez yapılan Paris Kürt Kültür Festivali’nin finalinde Koma Amed, 20 yılı aşkın sonra ilk defa sahne alacak.

İlk defa 2021 yılında düzenlenen Paris Kürt Kültür Festival, bu yıl da renkli ve zengin içeriğiyle hem yeni kuşak Fransa’da yaşayan Kürt gençlerinin hem de Fransızların ilgisini çekiyor. Festival bu yıl bir hafta sürüyor. Festivale CDK-F, ve ACK dışında  Paris Büyükşehir Belediyesi, Daniel Mitterand Vakfı ve  Paris 10. Bölge Belediyesi de destek veriyor. 25 Mayıs’ta festivalin ilk gün Kurdistanî kıyafetler ve enstrümanlarla 2 kilometre şarkılar eşliğinde yüründü. Govend gösterisi yapıldı, erbane, davul, kemençe, zurna vb. Kürtlerin kullandıkları enstrümanlar hakkında bilgi verildi ve müzikal bir dinleti verildi. Fransızların ilgisi çok yoğundu. Aynı gün “Yek” isimli Kurdistan’dan neden göç edildiği ve Avrupa’daki Kürtlerin yaşamlarını nasıl idame ettirdiklerini dair belgesel izlendi. 

 

 

Fransızların dengbej ilgisi

26 Mayıs’ta Grands Boulevards’da büyük bir sahne kuruldu ve konser düzenlendi. Bunun yanında aynı meydanda Kürt kültürü ve motiflerini tanıtan çadırlar açıldı. Yaklaşık 9, 10 çeşit yemekten oluşan Kürt mutfağı da tanıtıldı. Aynı gün Ferzad Andalibi Rojhilat Kültür ve müziği üzerine bir panel verdi.

27 Mayıs’ta belediye salonunda dengbêj divanı kuruldu. Hozan Maruf, Diyar Mahrovî, Narînxan Cizirî, Rêber Serhed, Rûken Colemêrg û başka sanatçılar katıldı. Salonun tamamı nerdeyse dolan salonda çok sayıda Fransız dinleyici de vardı.