Rakibe göre itiraz ayarı

Oy sayımı

Oy sayımı

  • Taşımalı seçmen gibi usulsüzlüklerin yaşandığı yerlerde DEM Parti ve CHP'nin itirazları reddedilirken, AKP’nin yaptığı tüm itirazlar ise kabul edildi. 

YSK, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) Qers (Kars), Çelê (Çukurca), Hawêl (Baykan), Dihê (Eruh) ve Curnê Reş (Hilvan) için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı itirazları reddetti.

Yerel seçimler, Kurdistan’daki taşımalı seçmen, kayyum tartışmaları, onlarca usulsüzlüğe rağmen haritadaki renkleri tümden değiştiren bir sonuç ortaya çıkardı. AKP-MHP’nin gerilediği seçimlerin ardından da ihlal ve usulsüzlükler devam etti. Wan’da büyük bir farkla seçimleri alan DEM Parti’ye yönelik gasp girişimi, halkın direnişiyle engellendi. AKP’nin tüm usulsüzlüklere rağmen kaybettiği yerlerde itiraz yoluyla halkın iradesini gasp etme girişimleri ise sürüyor. AKP’nin seçim sonuçlarına yaptığı tüm itirazlar kabul edilirken taşımalı seçmen, DEM Parti ve CHP’nin oy sayımındaki usulsüzlükler gibi nedenlerle az farkla kaybettiği kentler için yaptığı itirazlar ise kabul edilmedi. 

YSK itirazları sürüyor

İl seçim kurullarına itiraz süresi önceki gün dolarken, kurulların itirazları dün saat 17.00’ye kadar karara bağlaması gerekiyordu. İl seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı YSK’ye itiraz etmek için son tarih ise 10 Nisan Çarşamba günü saat 17.00 olacak. İl seçim kurulu kararlarına karşı olağanüstü itiraz için son tarih ise 14 Nisan Pazar günü saat 17.00 olarak belirlendi.

Riha’nın üç ilçesinde yeniden

Partilerin yaptığı itirazları ve sonuçlarını derledik. En büyük yenilgilerden birisini Kurdistan'da yaşayan iktidar, burada 12 bölgede ise taşımalı seçmenle sonuçlara doğrudan etki etti. Taşımalı seçmenle kazanamadığı yerleri ise itirazlarla kazanmaya çalışıyor. Riha’daki yerel seçimlerde DEM Parti’nin kazandığı 7 ilçe belediyesinden 6’sının sonuçlarına AKP’den itirazlar geldi. Serekanîyê’de (Ceylanpınar) oyların yeniden sayılması kararı alınırken, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde itirazlar reddedildi. Xelfetî (Halfeti) ile Curnê Reş'te (Hilvan) AKP’nin itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. DEM Parti, iki ilçe için de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Sêwereg (Siverek) ilçesinde AKP'nin 64 oy farkı ile birinci parti olduğu iddia edilmişti. Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

69 oy alan MHP’nin itirazı

DEM Parti tarafından kazanılan birçok belediye için itirazda bulunuldu. AKP, taşımalı asker ve polis oylarına rağmen kaybettiği Colemêrg’te oyların yenilen sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na itiraz yaptı. Agirî’nin Giyadîn (Diyadin) ilçesinde de DEM Parti'nin yüzde 57,43 oyla kazandığı seçimlere ilçede 69 oy alan MHP itiraz etti. AKP ise il genel meclis üyeliğine itirazda bulundu. Gerekçeli kararı isteyen DEM Parti’ye karar verilmezken, bugün kurulun toplanacağı ve karar verileceği belirtildi. DEM Parti’nin kazandığı Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) Belediyesi’nde AKP’nin itirazı üzerine İl Seçim Kurulu yeniden sayım kararı aldı. DEM Parti, bunun üzerine YSK’ye başvurdu. YSK, Kerboran'da mevcut sonuçların geçerli olduğunu belirterek, yeniden sayım yönündeki İl Seçim Kurulu kararını kaldırdı.

DEM Parti'nin 9 oy fark ile kazandığı Xelat’ın (Ahlat) Pirxus (Ovakışla) Beldesi’nde Yeniden Refah Partisi (YRP) yaptığı itiraz sonucu oylar yeniden sayıldı. DEM Parti, belediyeyi 6 oy farkla yeniden kazandı. Qars’ın Dîgor (Digor) ilçesine bağlı Bazarcix (Dağpınar) Belde Belediyesi’ni kazanan DEM Parti'ye karşı AKP, seçimin tekrarlanması için İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti.

Amed’de geçersiz oylar için

AKP'nin itirazları kabul edilirken, DEM Parti'nin itirazları ise reddedildi. Amed’in Çermûg (Çermik) ilçesinde DEM Parti, geçersiz sayılan ancak gerekçesi tutanaklara geçirilmeyen, yine toplu oy kullanıldığı belirlenen sandıklara ilişkin itirazda bulundu. Gêl (Eğil) ilçesinde de AKP'li adayın 217 farkla kazandığı seçimde 2 bin 218 oyun geçersiz sayılmasına itiraz edildi. DEM Parti'nin ilçe seçimlerinde yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından, İl Seçim Kurulu’na geçersiz oyların sayımı için itirazda bulunuldu. İl seçim Kurulu henüz kararını vermedi. Taşımalı seçmenlerle gündeme gelen Hezro (Hazro) ilçesinde AKP adayı 371 oy farkı ile kazanırken ilçede 904 oy da geçersiz sayıldı. DEM Parti'nin, geçersiz oyların yeniden sayımı için ilçede reddedildi ve İl Seçim Kurulu’na başvurdu. 

Süreç bitmeden mazbata

Buna karşın asker ve polislerin seçmen olarak taşındığı il ve ilçelerde DEM Parti'nin yaptığı itirazlar ise reddedildi. Bedlîs merkezde AKP adayı, 198 oy ile kazanırken, kentte 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı. DEM Parti Bedlîs İl Örgütü'nün tüm oyların yeniden sayılması için İlçe ve İl Seçim Kurulu'na yaptığı başvuru reddedildi. DEM Parti, YSK'ya başvurdu, ancak DEM Parti'nin itiraz süreci devam ederken, mazbata AKP Bedlîs Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay'a verildi.

DEM Parti’ye olumlu yanıt yok

Mêrdîn'in Stewr (Savur) ilçesinde de DEM Parti'nin seçimlerin iptali için yaptığı başvuru, İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Bunun üzerine İl Seçim Kurulu'na başvuru yapıldı. Yine hile, usulsüzlüklerin yaşandığı Qers’te DEM Parti'nin seçimlerin yenilenmesi için 2 Nisan’da İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru reddedildi. İtiraz reddedilince İl Seçim Kurulu’na başvuru yapıldı. Qers için hem İl Seçim Kurulu hem de YSK'ye yapılan başvurular da reddedildi. 

Şirnex'te de İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz reddedilirken, İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunuldu. DEM Parti ve Şirnex'li yurttaşlar, kente getirilen "taşımalı" seçmen ve itirazlarını görmeyen İl Seçim Kurulu hakkında şikayette bulundu. Seçimin gasp edildiği Colêmerg’in Şemzînan (Şemdinli) ve Çelê (Çukurca) ilçeleri ile Gever'e (Yüksekova) bağlı Bajêrge (Esendere) beldesi, Sêrt'in Hawêl (Baykan) ve Dihê (Eruh) ilçelerinde seçimin iptali için başvuruda bulunuldu. Çelê, Hawêl ve Dihê'de yapılan başvurular ilçe ve il seçim kurulları ile YSK tarafından reddedildi. 

AKP’den tüm rakiplere itiraz

AKP, DEM Parti'nin kazandığı belediyelerin yanı sıra CHP tarafından kazanılan birçok belediye için de itirazda bulundu. Dersim’in Peri (Akpazar) beldesinde, AKP’nin itirazı üzerine seçimin yenilenmesine karar verildi. Yine Erdexen’da 176 oy farkla CHP adayı Faruk Demir’in kazandığı seçime AKP adayı Yunus Baydar itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu seçimin yenilenmesine karar verirken, İl Seçim Kurulu ise bu kararı iptal etti. Öte yandan Çıldır’da AKP ve CHP adaylarına 452’şer oy çıktı. CHP adayının geçersiz oylar için yaptığı başvuru reddedilirken, kazananın kurayla belirlenmesine karar verildi. Kuradan AKP'li aday çıktı. Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde ise seçimi 1 oyla İYİ Parti'ye kaybeden AKP’nin itirazı sonrası İl Seçim Kurulu seçimlerin tekrarlanmasına karar verdi. 

MHP de geri kalmadı

Kayseri/Pınarbaşı’nda CHP'li adayın kazandığı seçim sonrasında MHP’li yetkililer, mühürsüz oy torbaları kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Kurul, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. CHP seçimlerin yenilenmesi kararına itiraz etti, ancak kabul edilmedi. İlçedeki seçmen 2 Haziran’da yeniden sandığa gidecek. Nevşehir/Ürgüp’te ise CHP’nin seçimleri kazanması üzerine MHP tarafından yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Ancak İl Seçim Kurulu'na yapılan itiraz sonucu seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. CHP ise karara karşı YSK'ye itirazda bulundu. 

AKP’ye kabul, CHP’ye net

İstanbul'da büyük bir yenilgi yaşayan AKP, CHP tarafından kazanılan belediyelere itiraz etti. İstanbul/Gaziosmanpaşa'da AKP'nin itirazı üzerine oylar yeniden sayılırken, CHP'li aday seçimleri kazandı. Yine Tuzla ve Beykoz'da da AKP'nin itirazları ilçe seçim kurulları tarafından kabul edilirken, CHP'nin itirazı üzerine YSK oyların yeniden sayılması kararını iptal etti. Artvin’in Yusufeli ilçesinde AKP’nin itirazı üzerine oyların sayımı yeniden yapıldı. Başkanlık yarışını 47 oy farkla önde bitiren CHP’nin adayı Barış Demirci’nin oyu 1 oy artarak fark 48’e çıktı. 

CHP'nin Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Pendik, Ümraniye ve Zeytinburnu’nda yaptığı itirazlar ise ilçe seçim kurullarınca reddedildi. Öte yandan CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimleri için yaptığı itiraz İl Seçim Kurulu tarafından reddedilirken, YSK'ye taşındı. YSK başvurusu görüşülmeden AKP'li adaya mazbata verildi. Semsûr’un Besni ilçesinde de CHP'nin, kısıtlıların oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptali için yaptığı başvuru reddedildi. Kocaeli’nin Körfez ilçesinde de bin 395 oyla AKP'nin kazandığı seçime CHP tarafından oyların yeniden sayılması yönünde yapılan itiraz, İlçe Seçim Kurulu'nca reddedildi. AKP'li adayın kazandığı Konya/Karapınar'da da CHP tarafından yapılan oyların yeniden sayılması başvurusu, İlçe Seçim Kurulu'nca reddedildi. MHP'nin kazandığı Kırklareli’nde ise CHP tarafından yapılan oyların yeniden sayılması talebi, ilçe ve il seçim kurullarınca reddedildi. 

Uğurludağ’da silahlı kavga

Xarpêt’in Keban ilçesinde MHP’nin kazandığı seçime AKP tarafından; Axîn (Ağın) ilçesinde AKP’nin kazandığı seçime MHP tarafından itiraz edildi. MHP itiraz gerekçesinde sahte su abonelikleri yaparak ilçeye usulsüz bir şekilde ikamet taşımasının yapıldığını ileri sürdü. AKP, Sîvrîce (Sivrice) ilçesinde de YRP tarafından kazanılan seçim sonucuna itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istedi. Gümüşhane'de MHP'nin kazandığı seçime AKP, Bayburt'ta AKP'nin kazandığı seçime MHP tarafından itirazlarda bulunuldu. Her iki ilde de yapılan oyların yeniden sayımında sonuçlar değişmedi. 

Çorum Uğurludağ ilçesinde de belediye başkanlığını 13 oy farkla AKP’li adayın kazandığı seçimin sonuçlarına MHP itiraz etti. Seçimlerde 92 oyun geçersiz sayıldığını belirten MHP’liler, oyların yeniden sayılmasını istedi. İlçe ve il seçim kurulunun itirazı reddetmesi üzerine MHP, YSK’ye başvurdu. İlçede iki partili grup arasında silahlı kavgalar da yaşandı. 

Bafra’da her şey karıştı

Samsun'un Bafra ilçesinde seçimlere katılmadığı halde oy pusulasında Memleket Partisi'nin logosu ve bu logonun altında da DSP'nin adayının yer almasına CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi, Yeniden Refah Partisi ve DSP tarafından itiraz edildi. Seçimlerin iptal edilmesi için yapılan başvurular, İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. MA/İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.