Sabrımız bitti, DAİŞ’i yargılıyoruz

Dünya Haberleri —

DAİŞlilerin ailelerini bulunduğu Hol kampı

DAİŞlilerin ailelerini bulunduğu Hol kampı

  • Kuzey Doğu Suriye’de ele geçirilen DAİŞ’lilerin yargılanması için defalarca çağrı yapan Özerk Yönetim'in sabrı taştı. Özerk Yönetim DAİŞ çetelerini insanlığa ve Rojava'da Kürt halkına karşı işlediği suçlardan yargılamak için mahkeme kurma kararı aldı: 
  • Türk devletinin aktif desteği ve 60 ülkeden gelen yabancı DAİŞ üyelerinin katılımı ile Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren DAİŞ 2018’de son darbeyi Kürtlerin elinden yedi. Baxoz’da yapılan operasyonda bilercesi esir alındı. Çetelerin uluslararası bir mahkemede yargılanmaları talebi karşılık bulmadı. 
  • DAİŞlilerin vatandaşları oldukları ülkelere defalarca çetelerini geri almaları çağrısı yapan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetiminin sabrı taştı. Yazılı bir açıklama yayınlayan Özerk Yönetim mahkeme kuracaklarını ve insanlığa karşı suç işleyen tüm DAİŞ çetelelerini yargılayacaklarını açıkladı. 

DAİŞ ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun Riad toplantısından somut bir karar çıkmayışı ardından açıklama yapan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi, mahkeme kurarak DAİŞ çetelerini yargılayacağını açıkladı. Özerk Yönetim açıklamasında Uluslararası mahkemenin de bir an önce kurulması gerektiğine dikkat çekilerek, mahkeme süreçlerine tüm tarafların katılması gerektiğini belirtti. 

İnsanlık düşmanları cezasız kalmayacak
Kobanê’de Reqa’ya kadar QSD’nin Kürt halkı adına nasıl bir bedel ödediğinin vurgulandığı yazılı açıklamada, “QSD’nin Kuzey Doğu Suriye’de DAİŞ terör örgütüne karşı nasıl savaştığı tüm dünyada görüldü. Başta Kobanê’den Baxoz’a ve sözde başkentleri Reqa’ya kadar. Bu uluslararası terör örgütü, bölge halkına karşı birçok büyük suç ve katliam gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları savaş suçu kapsamına girdi, insanlığın ölümüne ve binlerce kişinin katledilmesine neden oldu” DAİŞ terörünün insanlığa karşı işlediği suçların cezasız bırakılamayacağına vurgu yapıldı. 

Türkiye’nin DAİŞ’e desteği açıktır
Rojava Kurdistan’ına vahşet düzeyinde yapılan DAİŞ saldırılarının arkasında Türk devletinin olduğu hatırlatılan açıklamada, “Şehirlerimiz ve altyapıları tamamen yok edildi. 60’da fazla ülkeden Türkiye toprakları üzerinden Ankara hükümetinin desteği ve gözetimi ile gelen teröristler Suriye topraklarına girdi. Buna rağmen QSD, DAİŞ çetelerini Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle coğrafi olarak yendi” denildi.

10 bin çete yargı önüne çıkacak
“DAİŞ terör örgütünün son üssünde 10 binden fazla terör örgütü üyesi yakalandı. Bunlar şimdi Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim’in cezaevlerinde tutulmaktalar. Çoğu çocuk ve kadın olmak üzere ailelerinden binlerce kişi, Kuzey ve Doğu Suriye kamplarında yaşıyor” denen yazılı açıklamada Özerk Yönetimin ağır bir mali külfet ve fedakarlıkla yüz yüze kaldığı dile getirildi. 

Çağrılar karşılıksız bırakıldı
Savaş ve insanlık suçlarının belgelerinin ellerinde olduğunu açıklayan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi yargılamayı hukuk çerçevesinde gerçekleştireceklerini duyurdu. Özerk Yönetimin yazılı açıklaması şöyle devam etti: “Baxoz savaşının sona erdiği ilk günlerden bu yana Özerk Yönetim, uluslararası toplumu DAİŞ çetelerinin dosyasının çözümü için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırıyor. Ayrıca uluslararası bir mahkemenin kurulması ve uluslararası bir yargılamanın için ilgili devletlere, yasal ve uluslararası kuruluşlara inisiyatif sundu. Bu da, bölge sakinlerine ve bileşenlerine karşı ortaklarıyla birlikte terör suçu işleyen DAİŞ çetelerinin, Özerk Yönetim’in elindeki belgelere göre yargılanmasıdır. Özerk Yönetim büyük zorluklara, önemli ve hassas sürece ve omuzlarındaki büyük yüke rağmen, masum insanlara karşı işledikleri suçlardan dolayı yargılanmaları için cezaevlerinde tutmaktadır.

Bu durum sürdürülemez
Mevcut durumun sürdürülmesi söz konusu olamaz ve bu suçluların adalet önüne çıkarılmaması uluslararası hukuka ve yasalara aykırıdır, bu şekilde kalmaları bölge güvenliği üzerindeki tehlikeyi artırmaktadır. Bu nedenle uluslararası toplum, Özerk Yönetim’in devletlere terör içinde yurttaşlarını teslim almaları, haklarını yerine getirmeleri, mağdurlara adalet sağlamaları ve toplumsal adaletin sağlanması yönündeki çağrılarını görmezden geliyor.
Bu nedenle Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, yabancı DAİŞ çetelerini açık, adil mahkemelerin önünde yargılamaya başlıyor. Bu, teröre özgü uluslararası ve yerel yasalara, mağdurların ve ailelerinin haklarının korunmasına uygun yapılmaktadır. Bu, Özerk Yönetim’in uluslararası bir mahkeme kurulması ve DAİŞ çetelerinin terör davasına özgü uluslararası yöntemlere göre yargılamanın önemi konusundaki görüşünden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Uluslararası bir mahkemenin kurulması için uluslararası topluma yaptığımız çağrılarda ısrarcıyız.

Koalisyon üzerine düşeni yapsın
Bu kapsamda teröre karşı Uluslararası Koalisyon’a, Birleşmiş Milletler’e, uluslararası hukuk örgütleri ve yerel örgütlerin olumlu bir şekilde katılmaya ve tüm yargılama aşamalarında destek vermeleri çağrısında bulunuyor. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.