Sadece tutsaklara kalmamalı

Fatma Beçet

Fatma Beçet

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a dönük tecridi protesto ederek cezaevinde yaşamına son veren Ayten Beçet'in annesi Fatma Beçet, tecride karşı mücadele yükünün sadece tutsakların üzerine kalmaması gerektiğini söyledi.  

Yaşamına 23 Mart 2019’da son veren Ayten Beçet’in annesi Fatma Beçet, “Tecrit kırılmaz ise barış gelmez. İmralı’da tecrit kalkmadığı sürece bizim üzerimizde de tecrit kalkmaz. Biz kimseden haksız bir talepte bulunmuyoruz” dedi.

Tecridin sonlandırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde 8 Kasım 2018’de başlatılan açlık grevi eylemi, 30 Nisan 2019’da ölüm orucuna dönüşmüştü. 200 gün süren eylemler sırasında Zülküf Gezen (33), 17 Mart'ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde; Ayten Beçet (24), 23 Mart'ta Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde; Zehra Sağlam (23), 24 Mart'ta Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde; Medya Çınar (24), 25 Mart'ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde; Yonca Akici, 9 Mart’ta Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde; Siraç Yüksek, 2 Nisan’da Osmaniye 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde; Mahsum Pamay ise 5 Nisan’da Elazığ 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde yaşamına son vermişti.

Eylemler sonucunda Abdullah Öcalan’ın avukatları, 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde müvekkilleriyle 5 görüşme sağladı. Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 26 Mayıs'ta açlık grevi ve ölüm orucu sona erdi. İmralı’da tutulduğu süre boyunca ilk kez 27 Nisan 2020’de telefon görüş hakkını kullanabilen Abdullah Öcalan, sağlık ve güvenlik koşullarıyla ilgili kaygılar üzerine ikinci kez 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la yine telefonla görüşme sağlayabildi. Yarıda kesilen bu telefon görüşmesinden sonra Abdullah Öcalan’dan 989 gündür haber alınamıyor.

 

 

Ayten Beçet’in mesajı

Yaşamına son veren tutsaklardan Ayten Beçet, gerçekleştirdiği eyleme dair geride bıraktığı mektubunda şu ifadelere yer vermişti: “Sürece doğru nasıl cevap olunur diye arayışa girdiğim günlerde 17 Mart 2019'da Heval Zülküf Gezen bana ne olursa olsun nasıl doğru temelde sürece cevap olunabileceğini ve özgürleşmek isteyen insanın özgürleşmek ve tecridi kırmak için hiç bir şeyin önüne engel olamayacağını gösterdi. Önderliğe verdiğim sözle ve bunun farkındalığıyla bu hamleye katılım yaptım. Şahsımda tüm Kürt halkını, Botan ve metropol halkını daha güçlü ve bilinçli bu hamleye kattım. Heval Zülküf şahsında arınıp tecridi kırmak için seslerini daha da yükseltmeliler. Bir adım atmak için ilk defa kendimi bu kadar özgür hissediyorum. Beynim ve ruhumla önderlik ile buluşmanın heyecanıyla daha anlamlı ve onurlu bir yaşamla komutanım Heval Zülküf Gezen'in bize miras bıraktığı bu direniş çemberini büyüterek sürece cevap olmanın inancıyla. Bijî berxwedana zindana. Kahrolsun uluslararası komplo ve tecrit” 

Tecrit politikası sonuç vermez

Yaşamına 23 Mart 2019’da son veren Ayten Beçet’in annesi Fatma Beçet, tutsakların 27 Kasım’da başlattığı açlık grevleri ve Abdullah Öcalan’dan haber alınamamasına dair MA’dan Emrullah Acar’a konuştu. Tecridin biran önce kaldırılması gerektiğini belirten Beçet, “Bizim ciğerimiz yandı, hiçbir annenin ciğerinin yanmasını istemiyoruz. Bugün tecrit bütün cezaevlerinde var. Bu kirli politikalar sonuç vermez. Biz çocuklar ölmesin, kan akmasın dedikçe tecrit derinleştiriliyor, savaş sürüyor. Bu tecride, savaşa, anneler hep birlikte dur demeli" dedi.