Savaş bir seçenek değil

Dünya Haberleri —

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen

  • İktidara gelişinin 7. yılında konuşan Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Tayvan Boğazı boyunca barış ve istikrarı koruma sözü verdi. 

Çin ile artan gerilim döneminde iktidarının 7. yılında basın açıklaması yapan Tayvan Devlet Başkanı Ing-wen’in Ada’nın demokrasi ile yönetildiğine dikkat çekti ve Çin ile savaşın kendileri için bir seçenek olmadığını söyledi. 
Tsai, iktidara gelişinin yedinci yıldönümü münasebetiyle Taipei'deki cumhurbaşkanlığı ofisinde yaptığı konuşmada, Tayvan'ın kışkırtılmayacağını ve Çin baskısına boyun eğmeyeceğini söyledi. Tsai'nin 2016'da iktidara gelmesinden bu yana Çin, adaya Çin egemenliğini kabul etmeye zorlamak için askeri ve diplomatik baskısını yoğunlaştırdı. Pekin, Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. Pekin, Tsai'nin görüşme davetlerini reddetti. Tsai defalarca Tayvan'ın özgürlük ve demokrasisini savunma sözü verdi.
Tsai, "Savaş bir seçenek değil. Taraflardan hiçbiri barışçıl olmayan yöntemlerle statükoyu tek taraflı olarak değiştiremez... Barış ve istikrar statükonun sürdürülmesi, dünyanın ve Tayvan'ın fikir birliği” dedi. TAİPEİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.