Şehba’da tiyatro

Kültür/Sanat Haberleri —

Efrîn-Şehba Kültür Sanat Hareketi Tiyatro Topluluğu

Efrîn-Şehba Kültür Sanat Hareketi Tiyatro Topluluğu

  • Efrîn-Şehba Kültür Sanat Hareketi Tiyatro Topluluğu, kuşatma ve saldırı altındaki Şehba Kantonu’nda Kürtçe ve Arapça dillerinde başlattığı tiyatro eğitimi engellere rağmen sürüyor.

16 Temmuz’da başlayan ve 23 kişinin katıldığı tiyatro eğitimi bir ay boyunca devam edecek.

Efrîn-Şehba Kültür Sanat Hareketi Tiyatro Topluluğu yöneticisi Rûmet Beko, tiyatro eğitimiyle bireylerin özgüven kazandığını belirtti.

Özellikle okulların tatil olduğu bu dönemde eğitimlerine başladıklarını söyleyen Rûmet Beko, “Tiyatronun çocuklarla başlamasını istiyoruz. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Eğitimlere 12 ila 20 yaş arasındakiler katılım sağlıyor" diye konuştu.

Göç ve kuşatma altında yaşadıkları için hayatta pek çok engelle karşılaştıklarını dile getiren Beko, “Eğitime çok sayıda kişi katılmak istiyor. Ancak geliş-gidiş sorunu nedeniyle katılamıyorlar. Ambargo nedeniyle mazot sıkıntısı var ve bu durum araçların çalışmasını etkiliyor. Öğrencilerin Şêrawa’dan Şehba’ya gelmeleri neredeyse 2 saat sürüyor ancak tüm bu zorluklara rağmen eğitimlerine devam ediyorlar” diye konuştu.

Tiyatro eğitimlerine katılan 16 yaşındaki Jiyan Erselen, oyunculuk alanında gelişmek istediğini belirtti: "Tiyatro eğitimine kendi isteğimle katıldım. Çünkü tiyatro kişiliğimizi güçlendirme fırsatı veriyor. Sık sık oyunlar oynadık ama detaylı bilgimiz yoktu. Göç ve yokluğa rağmen tiyatro alanında kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.”

HESNA MIHEMED - JİNHA/ŞEHBA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.