Şehirden çıkıp toprakla buluştular

Toplum/Yaşam Haberleri —

20 Haziran 2020 Cumartesi - 15:15

  • Büyük kentlerdeki hayatını terk ederek Dersim’de 20 dönümlük araziyi bostana çeviren bir grup genç, toprağa zarar vermeden organik üretimi hedefliyor.

Farklı kentlerden yaşamını sürdüren 8 kişilik bir grup, Dersim’de buluşarak yerli tohumdan oluşan fideleri dikerek üretim yapmaya başladı. Ressam, sinemacı, gazeteci, mühendis ve öğretmenlerden oluşan grup, dayanışma ve kolektif bir çalışmayla ürettim sağlıyor. Dersim merkeze bağlı Şogeyik (Atlantı) köyünde 40 yıldır ekilmeyen 20 dönümlük araziye kavun, domates, karpuz, patlıcan, biber, fasulye ve salatalık ekimini gerçekleştiren gençler, her gün sabahın erken saatlerinde 5 kilometre yürüdükten sonra ektikleri bostanın bakımını, sulamasını ve yakıcı sıcaklığın altında çapa işlemini gerçekleştiriyor.

İlk defa toprakla buluştum

İstanbul’dan Dersim’e gelen gazeteci Sevim Kahraman, 10 yıl yaptığı mesleğinde çeşitli televizyon, ajans ve gazetelerde çalıştığını söyledi. 6 ay önce işi bıraktığını ve ilk defa toprakla buluştuğunu belirten Kahraman, “Geçen yıldan bu yana toprağı ekip, biçme, üretme fikri aklımızda vardı. İşsiz de kalınca tarlada üretim sağlamak istedim. Doğayı çok seven biriyim. Bu yüzden her yaptığım iş beni çok heyecanlandırıyor. Kolektif bir çalışmayla burada toprakla buluşmuş olduk. Benim gibi toprakla ilk defa buluşan arkadaşlar var. Şimdilik bu işi yaptığım için çok mutluyum. Buradaki alacağımız verime göre hayatımızı şekillendireceğiz” dedi.

 

15 yıl sonra geldim

15 yıl sonra kendi topraklarına geldiğini dille getiren Ersin Dargın, şu ana kadar hep farklı iş alanlarında çalıştığını ifade etti. Sürekli patron, işçi hiyerarşisi içinde çalıştığını belirten Dargın, “Çalıştığımız süre içerisinde verdiğimiz emekler üzerinden başkasının para kazanması benim için büyük bir problemdi. Geçen yıl bir nohut hasadım olmuştu. Bu yıl ise 8 kişiyle birlikte üretmeye karar verdik. Bölgemizdeki araziler birinci sınıf tarım arazileridir. Fakat yaklaşık 40 yıldır hiç ekilmemiş. Ekilmemesinin en büyük sebebi gençlerin topraklarla ilişkilerinin kopmasından kaynaklıdır” dedi.

Kimyasal kullanmıyoruz

Toprakla buluşmanın mutluluğunu ve sevincini yaşadığını söyleyen Dargın, “Bir tohumun toprağa koyulması, çiçek vermesi, sebze ve meyve oluşması bunlar insanı mutlu ediyor. Pazara sürülen bütün ürünlerin neredeyse hepsi GDO’lu ve kimyasal gübrelerle yetişiyor. Biz burada toprağa zarar vermeden, kimyasal kullanmadan doğal üretim sağlıyoruz. Bunu da doğaya, toprağa karşı bir ilke olarak görüyoruz. Amacımız insanlara daha temiz ürünler verebilmektir. Üretim içine girerek, ekonomimizi yaratmaya çalışırken, bir taraftan da insanları bu tarz girişimlere teşvik etmek istiyoruz” diye konuştu. DERSİM


Organik tarım yaygınlaşıyor

Van’ın İpekyolu ilçesi Halilağa Mahallesi’nde yaşayan 65 yaşındaki Muhsin Namaz, 57 yıldır bilfiil tarımla uğraşıyor. Klasik tarımdan organik tarıma geçerek yetiştirdiği domates, biber, soğan, turp, semizotu, patlıcan, dereotu, kişniş, zeytirun gibi sebzeleri, aracı olmadan doğrudan tüketiciye satan Namaz, yoksul ailelere ise ücretsiz veriyor. Bugünlerde zeytirun hasadı yapan Namaz, organik tarımı büyüterek, yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

WAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.