Senaryoyu direnenler yazdı

Kültür/Sanat Haberleri —

21 Eylül 2022 Çarşamba - 18:00

"Kobanê" filminin yönetmeni Özlem Yaşar

  • Gösterime giren Kobanê filminin yönetmeni Özlem Yaşar, "Kobanê direnişi yüzyılın direnişi oldu. O dönemi yakından takip eden bizlere de bu direniş ilham oldu. Senaryoyu direnenler yazdı" dedi.

Türkiye destekli DAİŞ çeteleri, 15 Eylül 2014’te Kobanê’ye de üç koldan saldırı başlattı. Kobanê’ye saldırarak halkların devrimini boğmak isteyen DAİŞ, Kuzey-Doğu Suriye’nin küçük bir kenti olan Kobanê'yi kısa bir sürede almayı planlasa da tarihin en büyük direnişlerinden biriyle karşılaştı. 134 gün süren direnişin sonucunda tüm dünyaya korku salan DAİŞ’e diz çöktürüldü ve kent 26 Ocak 2015'te özgürleştirildi. Emsalsiz direnişle bütün dünyanın tanıdığı Kobanê, aradan geçen 8 yılda sayısız makaleye, habere, onlarca belgesele, öyküye, kitaba ve filme konu oldu.

İlk gösterim Kobanê'de

Direnişin konu olduğu eserlerden biri de Medya Doz'un senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini ise Özlem Yaşar’ın üstlendiği “Kobanê” filmi oldu. Film, 2021 yılında Rojava Film Komünü ve Demokratik Kültür ve Sanat Hareketi (TEV- ÇAND) tarafından çekildi. 2 saat 30 dakika süren film, DAİŞ'e karşı direnişin gerçekleştiği Kobanê Kantonu’nun farklı bölgelerinde çekildi. Filmin fragmanı 13 Eylül 2019 tarihinde trafik kazasında hayatını kaybeden sinemacı Mazdek Ararat’ın (Umer Bagci) yaşamını yitirmesinin yıldönümünde gösterildi. Filmin ilk gösterimi ise önceki gün saat 19.00’da Kobanê’de bulunan Baqî Xido Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Yüzlerce yurttaşın izlediği film 20-26 Eylül tarihleri arasında her gün saat 19.00’da Baqî Xido Kültür ve Sanat merkezinde gösterilecek. 

 

"Kobanê" filmi

 

Halk yoğun ilgi gösterdi

Kobanê filminin yönetmeni Özlem Yaşar, filme dair Mezopotamya Ajansı’dan Emrullah Acar'a konuştu. Filmin ilk gösteriminin Kobanê kentinde gerçekleşmesinin önemli olduğunu belirten Yaşar, “Filmin başlama yeri burasıydı. Film burada son buldu. Biz çekimlerimizi burada yaptık ve ilk gösterimini de burada yapmak istedik" dedi. Halkın filme yoğun ilgisi olduğunu söyleyen Yaşar, "Filmin izleyicilerde büyük etki bıraktığını gözlemledik. Filmi izleyenler bu direnişin şahitleri. Direnişte şehit olan birçok kişiyi, filmi izleyenler çok yakından tanıyordu. Çoğu akrabaydı" diye belirtirken, gösterim sırasında duygusal anlar yaşandığını söyledi.

Büyük bir güç ortaya çıktı

Kobanê direnişinde bir çok halkın yer aldığını hatırlatan Yaşar, “Çok kişi medyadan direnişi gün be gün takip ederken, çok kişi de gelip direnişte yer aldı. Kobanê’nin özgürleşmesi herkes için önemliydi. DAİŞ bir yandan kenti yağmalayıp yıkarken bir yandan da buna karşı topraklarını koruyan savaşçılar vardı. Direnmek için çok haklı gerekçeleri vardı. Kobanê direnişi yüzyılın direnişi oldu. İrade ile özgürlük ruhuna kilitlendiler ve büyük bir güç ortaya çıktı. O dönemin yakından takip eden bizlere de bu direniş ilham oldu. Senaryoyu direnenler yazdı” dedi.

Kadınlar öncülük etti

Kobanê filmi ile yaşanan tarihi direnişi unutturmamak  istediklerini söyleyen Yaşar, “DAİŞ birçok yerde katliam yaptıktan sonra yönünü Kobanê’ye döndü. Bu saldırılar yaşanan kadın devrimine karşıydı. Saldırılara karşı da kadınlar o bilinç ile direndi. Kadınlar sadece askeri değil her alanda özgürlüğe kilitlenerek özsavunmaya geçti. Kadınlar karanlığa teslim olmadılar. Kadınlar bu direnişe öncülük ettiler. Kadınların bu direnişi hala sürüyor. Kadınları yok sayan zihniyete karşı devrim yapıldı Rojava’da. Bu diğer Kürdistan’ın parçalarına da ilham oluyor. Rojhilat’ta şu an kadınlar direnişte. Kobanê’de nasıl DAİŞ zihniyetine karşı bir direniş verildiyse aynısı İran’da karanlık zihniyete karşı veriliyor ve direnişin öncüleri kadınlar.” KOBANÊ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.