Şengalliler kendi kararını verir

Rohat BARAN yazdı —

13 Ekim 2020 Salı - 22:32

  • KDP Şengal başta olmak üzere Kürt özgürlük güçlerinin iradesine saygılı olmalıdır. Şengal’i onlar değil, Şengalliler yönetmelidir. Şengalliler kendisini yönetmeli, Şengalliler kendini korumalı ve inşasını sağlamalıdır

DAİŞ denilince zihinlerde canlanan birkaç olgu ve bunları sembolize eden temel yerler bulunmaktadır. Mesela bunlardan biri kirli ilişkiler ve bunların döndüğü yer Musul’dur. TC ile DAİŞ ilişkilerinin deşifre olduğu bir yer olmayı ifade ediyor. Saddam rejiminden kalmış ve yeni yönetimi kabul etmeyen eski askeri güçler Musul’da örgütlü, TC yoluyla DAİŞ’le anlaştılar ve Musul’un bir günde işgal edilmesini sağladılar. Musul, tarihe en kısa zamanda kan dökülmeden teslim edilen yerlerden biri olarak geçti.
Musul işgal edildikten sonra hızla yayılan DAİŞ, Şengal’e yöneldi ve orayı korumakla görevli olduğunu iddia eden KDP peşmergeleri, tek bir mermi bile patlatmadan aldıkları bilgi çerçevesinde saatler öncesinden şehri ve Êzîdîleri yalnız bırakıp arkalarına bakmadan kaçıp gittiler. Kötülemek ya da karalamak için kaçtı demiyoruz, bunun görüntüleri arşivlerde bulunuyor. Bu kaçış sonucunda DAİŞ beş bin Êzîdî kadını esir aldı, daha sonra Raqqa’da ve Musul’da oluşturduğu köle pazarlarında cariye olarak sattı. Çocukları savaş aracı, erkekleri ise tünelleri kazımak için kullandı, işini bitirdikten sonra da katledip toplu mezarlara gömdü. Şengal’in önemli bir kısmı işgal edilse de 12 PKK gerillası DAİŞ’in saldırılarını kırdı, Şengal dağının ve bazı köylerin düşmesini engelledi. 
Hewler ve Maxmur’da da her şehrin yönetimi kendi tarzını devreye koydu. O süreçte Hewlêr’i görmedik, ama tanık olanlar Hewlêr’in en az üçte ikisinin boşaltıldığı söylenmekte. Maxmur’da ise PKK Gerillalar ve Maxmur halkı direnerek DAİŞ’in ilerlemesinin önüne set çekti.
Kahramanlık ve zafer: Kobanê DAİŞ ismi zikredilirken akla gelen en sembol yerlerdendir. Armstrong’un Ay’a çıkarken söylediği söz gibi: kendisi için küçük, ama insanlık için büyük bir adım atılmıştı. Kobanê de DAİŞ’in yenilgisinde, insanlığın bir illetten kurtulmasında çok büyük bir adım olmuştur. 
Son sembol şehir ise Raqqa’d olmaktadır. Kurulacak Irak-Şam İslam devletinin başkenti Raqqa olarak ilan edilmişti ve orada kendilerince işleyen bir sistemleri bulunmaktaydı. YPG-YPJ ve QSD güçleri başlatmış oldukları Raqqa’yı özgürleştirme hamlesini başarıyla sonuca götürdüler. 
DAİŞ ve bu sembol yerleri şunun için hatırlatmaya ihtiyaç gördüm: Irak yönetimi ile KDP arasında Şengal hakkında, Şengallilerin iradesi dışında yönetim güvenlik ve Şengal’in yeniden inşası konularında anlaşma sağlandığı söylenmektedir. Kuşkusuz bunlar şayiadır; anlaşmanın arkasında ABD, KDP ve TC bulunmaktadır. 
Neden Şengal bu kadar çok sorun ediliyor? Hadi Türk devletini anladık, peki ya KDP’ye ne oluyor, ABD’ye ne oluyor? Demek ki Şengal, KDP gerçekliğinin bilinmesi açısından çok önemli bir yer. PKK için beyaz bir sayfa, KDP için ise kara. KDP’nin kaçış görüntüleri ve sonradan ortaya çıkan belgeler bu sicilini ispatlamaktadır. 
Şengal’in yönetimini, askeri gücünü değiştirme dayatmalarıyla bu tarihsel gerçekliği değiştirebileceklerini sanmaktadırlar, ama boşunadır.  
Anlaşmaya göre davetsiz misafir gruplar oradan çıkarılacakmış. Var mı, yok mu, çıkar mı, çıkmaz mı biz bilmeyiz. Ama PKK gerillaları Şengal’i DAİŞ’ten temizledi, özgürleştirdi. Herhalde Êzîdî halkı bu emaneti tekrardan KDP’ye teslim etmez. Şimdi bu tür dayatmalar içine girilmesinin de bir ahlakiliği yoktur. 
Diğer yandan KDP’nin Kürt ulusallığı içinde üstenci yaklaşımları bulunmakta. Kendisini yönetim, PKK’yi de koçbaşı olarak Kürt düşmanlarını kıran güç olarak görmekte. Mesela Rojava’da da bir ulusal birlik çalışması yürütülmektedir, KDP ve şu anda opozisyon olarak adlandırılan kesimin içinde olan ENKS de hiçbir şey yapmadan yönetimden ve ortaya çıkan imkanlardan yarı yarıya yararlanmak istediğini söylüyor. PYD’nin birlik sağlanması için üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme çabalarına çıkarcı yaklaşarak yönetimin paylaşılması, oluşan imkanların paylaşılması gibi dayatmalarda bulunuyor. Neden? PYD bir yönetim gücü değil mi? ENKS’nin ya da KDP’nin Kürt düşmanları ile işbirliğinden başka ne gibi bir işlevleri vardı? Demokratik Kürt kamuoyu bu durumdan çok rahatsızdır.
Diğer yandan ENKS’nin işgal edilen yerler konusunda açık bir tavrı halen mevcut değildir. 
Mesela Efrîn, Serêkaniye ve Gırêsıpi’nin işgal edilmesine karşı bu güçlerin tutumu nedir? Bilinmiyor. Demek ki memnun olan bir halleri var ki bu işgale karşı ses çıkarmıyorlar. 
KDP Şengal başta olmak üzere Kürt özgürlük güçlerinin iradesine saygılı olmalıdır. Şengal’i onlar değil, Şengalliler yönetmelidir. Şengalliler kendisini yönetmeli, Şengalliler kendini korumalı ve inşasını sağlamalıdır. Bunun için hiç kimseye ihtiyaçları bulunmamaktadır. Şengali özgürleştiren güçler de konumlarını korumalıdırlar. 
Şimdi aldığım bir habere göre Şengal’i korumaya giden 12 gerillanın komutanı ve Şengal’in özgürleştirilmesinde önemli rol oynayan Egîd Civyan şehit düştü, saygıyla anıyoruz, Şengal halkının özgür ve demokratik bir yapıya kavuşmasında, öz savunmasını gerçekleştirmesinde çok büyük emek verdi.

Şengal halkı, Civyan’ın emek ve özlemine sahip çıkacaktır.

paylaş

Rohat BARAN

Rohat BARAN yazıları

AKP hikayesi
15 Haziran

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.