Serdar'ın son fotoğrafı da yakıldı

23 Ocak 2022 Pazar - 18:30

Diyar Tanış

Diyar Tanış

  • HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış'ın gözaltında kaybettirilmesinin üzerinden 21 yıl geçti. Bir yaşındayken babasız kalan Diyar Tanış, 6 yaşında son fotoğrafıyla tanıştı. 
  • 2015'teki saldırılarda Tanış’ın da büyüdüğü ev tahrip edildi. Ailesi, “Serdar’ın hatırası” diyerek, yıkılmasına müsaade etmedi. Diyar, "Babamın fotoğrafını daa yakmışlardı” dedi. 

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 25 Ocak 2001'de çağırıldıkları İlçe Jandarma Komutanlığı’na gittikten sonra bir daha kendilerinden haber alınamayan kapatılan Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ve ilçe yöneticisi Ebubekir Deniz’in, kaybedilişlerinin üzerinden 21 yıl geçti. Aradan geçen süreye rağmen tek bir fail bile yargılanmazken, kaybedilişinden sorumlu tutulan Şırnak İl Jandarma Alay Komutanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz hakkında herhangi bir dava da açılmadı. İç hukuk yollarının tüketilmesinin ardından avukatların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuruda Türkiye mahkum edildi. 

Henüz bir yaşındaydı

Serdar Tanış kaybettirildiğinde oğlu Diyar Tanış, henüz bir yaşındaydı. 6 yaşına bastığında babasını evin duvarlarına asılı olan fotoğraflarından tanımaya başlayan Diyar Tanış, 20 yaşına gelince de İstanbul’da her hafta yapılan Cumartesi Anneleri’nin eylemine katılmaya başladı. Babasının fotoğraflarıyla eyleme katılan Tanış, babası ve onunla birlikte kaybettirilen Ebubekir Deniz’in akıbetini sordu. 

Yanlış bir şey yapmadı

Tanış, "Babaannem ve dedem bana babamı anlatırdı. Hayatı anlayabilecek yaşa geldikten sonra da babama ne olduğunu sormaya başladım. Araştırma yaptım. Araştırdıkça babamın yanlış bir şey yapmadığını gördüm. Hem ailesini geçindirmek için çalışıyor hem de parti çalışmalarında yer alıyormuş. Babaannem bize ‘babanız çok cesurdu’ derdi. Biz onu cesur biri olarak tanıdık. Babamı, ilk olarak son çektiği o fotoğrafla tanıdım. Babamla bir fotoğrafta tanıştım” dedi. 

Bu ev Serdar'ın hatırası

Silopi’de 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında Barbaros Mahallesi’nde çatışmaların ortasında kalan Tanış Ailesi, başka bir mahalleye geçmek zorunda kaldı. Serdar Tanış’ın da büyüdüğü evi bırakmak zorunda kalan ailesi, çatışmalar sona erdikten sonra tahrip olmuş evleriyle karşılaştı. Tanış’ın ailesi, “Bu ev Serdar’ın hatırası” diyerek, evin yıkılmasına müsaade etmedi. 

Son fotoğrafını da yaktılar

Diyar Tanış, sokağa çıkma yasaklarında evlerinin yakılmasıyla birlikte babasının evin duvarına asılı son fotoğrafının da yakıldığını belirterek, şunları ekledi: "Sokağa çıkma yasağı kalktıktan sonrada eve gittik. İlk olarak babamın fotoğrafına baktım ama yakmışlardı. Onun bir gün bu kapıdan içeriye gireceğine inandım. Kendisi gelmese de kemiklerini bulup onun bir mezarının olacağına ve o mezara gideceğime inanıyorum. Sonuna kadar onun davasını sürdüreceğiz.” MA/ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.