Serêkaniyê'nin tek kadın taksicisi

Toplum/Yaşam Haberleri —

Muazzez Sağlam

Muazzez Sağlam

  • Serêkaniyê ilçesinin ilk ve tek kadın taksicisi Muazzez Sağlam, 8 yıldır yaptığı işte en büyük desteği kadınlardan gördüğünü söyledi.

Riha’nın Serêkaniyê (Ceylanpınar) ilçesinde yaşayan Muazzez Sağlam, 8 yıldır ticari taksi şoförlüğü yapıyor. İlçenin ilk ve tek kadın taksicisi olan Sağlam, ekonomik sıkıntıları sebebiyle başladığı işinde, cinsiyetçi ve ayrımcı birçok durumla karşı karşıya kaldı.

Serêkaniyê'de, kadınlar mesleklere atanan cinsiyetler sebebiyle iş bulmakta bir kat daha zorluk çekiyor. Sağlam da işe ilk başladığı günlerde “erkek işi” olarak tanımlanan taksi şoförlüğünü sürdürebilmek için birçok sorun yaşadı. 8 çocuğu ile yaşam mücadelesi verirken 2015’te iş aramaya başlayan Sağlam, bir arkadaşının önerisiyle taksicilik yapmaya başladı. 

Kadın yolcuların tercihi

Sağlam, çalıştığı ilk yıllarda olumlu ve olumsuz pek çok tepkiyle karşılaştığını dile getirdi. Bir süre sonra insanların ilk tercihi haline geldiğini kaydeden Sağlam, “İlk başladığım süreçte kadın yolcuların ilk tercihi ben oluyordum. Buna karşı erkek taksiciler beni şikayet etmeye başladı. İşi bırakmam için ellerinden geleni yapanlar oldu. ‘Bir kadın bu işi yapamaz’ diyerek eşimi arayanlar oldu. Sıkça karşılaştığım bazı cümleler şöyle, ‘Kadının yeri evi, çocuklarının yanıdır’, ‘Sen kadınsın yapamazsın…’ Ama hiç geri adım atmadım. Zaten 8 yıldır bu işi yaparak onlara cevap oluyorum” diye konuştu.  

Kadın dayanışması

“Ben başladıktan sonra ilçede birçok kadın ehliyet almak için başvurularda bulundu. Bana gelip, ‘Yapabilir miyiz?’ diye danışıyorlardı” diyen Sağlam, taksicilik yaptığı sürede karşı çıkanlar kadar destek verenlerin de çok olduğunu, bu grupta kendisine en büyük desteği de kadınların verdiğini söyledi. 

Kadınların cesaret edip başladıkları işlerinde pes etmemesi gerektiğini vurgulayan Sağlam, bu anlamda kadın dayanışmasına işaret etti. 

CEYLAN ŞAHİNLİ - MA/RIHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.