Sessizliğinizi kabul etmiyoruz

Yurt Dışı Haberleri —

Strasbourg

Strasbourg

  • "Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” küresel hamlesi kapsamında Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi önünde bir mitingde bir araya gelen Kürtler ve dostları, CPT’ye “sessizliğinizi kabul etmiyoruz” dedi. Eylem ve miting Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde gerçekleşti.

EREM KANSOY/STRASBOURG

Kürtler Strasbourg’da yaptıkları eylemle Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önlemek Komitesi’ne (CPT) seslenerek, “Sessizliğinizi kabul etmiyoruz. Israrlıyız. Önderimiz özgür olana kadar alanları terk etmeyeceğiz” diyerek, uluslararası kurumları tecride karşı harekete geçmeye çağırdı.

Küresel çapta 10 Ekim'de başlatılan "Abdullah Öcalan'a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” hamlesi kapsamında Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi önünde bir miting düzenlendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin protesto edildiği ve özgürlük talebinin dile getirildiği eylem Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde gerçekleşti. “Öcalan’a Özgürlük” dövizlerinin taşındığı ve sloganının atıldığı eylem Strasbourg Halk Meclisi Eşbaşkanı üyesi Fikret Çelik’in konuşmasıyla başladı. Çelik, “Artık Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün vakti gelmiştir” diyerek Avrupa’da bulunan ilgili kurumları sorumluluklarını yerine getirmeye davet etti.

Zindanı parçalayalım

Daha sonra söz alan KCDK-E Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise şunları dile getirdi: “Dört parça Kürdistan’da herkes alanlarda. Tek ses, tek mesaj olarak 'Bizi Önder Apo’dan koparamazsın diyorlar'. Şimdiye kadar çok sayıda miting ve eylemle Kürt halkı Öcalan’a Özgürlük kampanyası kapsamında yapıldı. Bu eylem ve mitingleri İmralı zindanını yıkacak seviyeye getirmemiz gerekiyor. Kürt halkı 26 yıldır Önderliğinin özgürlüğü için alanlarda mücadele etme. Kürt halkı artık sömürgeciliği kabul etmiyor. Sonunda kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.