Sinan'a bağlılık anmaları

Diaspora Haberleri —

26 Nisan 2021 Pazartesi - 15:55

  • İşgalci Türk ordusunun hava saldırısında şehit düşen HPG Komuta Konseyi üyesi Sinan Dersim (Dalokay Şanlı) için Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen anma etkinlikleri devam ediyor.

 

Avrupa’da uzun bir süre Kürdistan Özgürlük Mücadelesi için çalışma yürüten Sinan Dersim (Dalokay Şanlı) birçok kentte düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Almanya’nın Duisburg kentinde anma etkinliği DTKM salonunda yapıldı. Şehit Aileleri Komisyonu (KOMAW) adına yapılan konuşmada “Sinan Dersim, Avrupa’nın her şehrinde, her alanında çalışarak, çok sayıda insanı devrim mücadelesine katmaya çalışmış ve herkes de iz bırakmıştır. Sinan yoldaşın anısına sahip çıkmak birinci görevimizdir" denildi.

Etkinlikte, Dersim'in hayatına dair sinevizyonun gösterimi de yapıldı.

Bonn’daki anma etkinliğinde Sinan Dersim’in anısına konuşmalar yapıldı, bağlılık sloganları atıldı.

Stuttgart’ta Sinan Dersim için bir anma köşesi oluşturuldu. Yapılan konuşmalarda Sinan Dersim’in mücadelesine bağlı kalmanın mücadeleyi büyütmekten geçtiği dile getirildi.

Bielefeld’de TekoJIN ve TCŞ’nin organize ettiği anmada sinevizyon gösterimi yapıldı. Anma konuşmalar ve sloganlarla sona erdi.

Kassel’deki anmada “Başta Sinan yoldaş olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Mücadeleyi Garê zafer ruhu ile daha da büyütme, faşizmi yıkma ve özgürlüğü mutlaka sağlama inancıyla özgür yaşam ve özgür insanı geliştirerek, devrimci mücadeleyi zaferle taçlandırma sözü veriyoruz” denildi.

Paris’in birçok merkezinde anıldı

Sinan Dersim için Paris’in birçok merkezinde anma etkinliği düzenlendi. Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde (AKKM) Dersim için anma köşesi oluşturuldu. Yapılan konuşmalarda  “Şehitlerimize olan bağlılığımızı ancak onların mücadelesini yükselterek sağlayabiliriz” denildi.

Villeneuve Saint-Gegorge banliyösündeki anmada konuşan TJK-E aktivisti Nupel Munzur “Sinan Dersim, devrimci heyecan ve coşkusunu hiçbir zaman yitirmedi, onu ayakta tutan da hep bu akışkanlığı oldu. Sinan yoldaş Avrupa’daki halk meclisleri ile ilgili gece, gündüz yoğunlaştı ve sistem inşasında büyük bir emeği oldu. Bizler de heval Sinan’ın bizlere bıraktığı devrimci mücadeleyi büyütme sözümüzü yeniliyoruz” dedi.