Siyasi soykırıma devam

.

.

  • Kurdistan ve Türkiye’de 5 kentte düzenlenen siyasi soykırım operasyonlarında en az 88 kişi gözaltına alındı. Hakkari’de barış anneleri ‘örgüt üyeliği’ ile suçlanıyor.

Seçimlerden sonra Kurdistan’daki baskılarını tırmandıran Türk devleti siyasi soykırım operasyonlarına hız verdi. Hakkari merkez ve 3 ilçesi, Mardin’de 4 ilçede, Adana, Mersin, İzmir’de düzenlenen baskınlarda onlarca kişi gözaltına alındı.

Mardin’de 4 ilçede

Mardin’de 4 ilçede gözaltı operasyonları düzenlendi. Mardin merkez Artuklu ilçesi ile Kızıltepe, Derik ve Nusaybin’de sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskı yapıldı. Baskınlarda Methiye Oral (74) isimli tutuklu yakını ile birlikte 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 Hakkari’de 30 kişi

Hakkari’de kent merkezi, Gever, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde dün sabah saatlerinde eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Yapılan aramaların ardından aralarında Barış Anneleri’nin de bulunduğu 30’a yakın kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların  “örgüt üyeliği” suçlandığı, dosyaya kısıtlılık ve gözaltındakilere avukat görüş yasağı getirildiği öğrenildi. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler şunlar; “Hakkari merkez; Faysal Açar, Saadet Değirmenci, Basra Gör, Mehmet Sait Kaya. Gever ilçesinde; Ayhan Dayan, Suriye Bor, Emine Özdel, Fatma Bulut, Hasret Ağralı, Hasfet Fendik, Hamail Vural, Hünaf Safalı, Mahsuna Akın, Münire Bayram, Sabriye Ürek, Seher Karagöz, Süheyla Saygı, Zahferan Çağala, Zeynep Tokçu. Çukurca ilçesinde; İsmail Ertunç. Şemdinli ilçesinde; Halime Yılmaz ve Senia Geylan."

Adana’da iki gündür baskın

Adana’da 14 Ağustos’ta başlayan siyasi soykırım operasyonları dün de devam etti. Dün sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi alınamadı, gözaltına alınanlar Adana İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 14 Ağustos’ta Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 kişi arasında bulunan 4 çocuk, savcılık ifadeleri ardından serbest bırakıldı.

Mersin’de 7 kişi

Mersin’de de yapılan ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Şahin Ertem (18) ve Dilan Ümit’in de aralarında bulunduğu 7 kişinin, Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü kaydedildi. Kentte önceki gün ersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Newroz kutlamalarında "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla gözaltına alınan 11 kişi ise savcılık sorguları ardından serbest bırakıldı.

İzmir’de 11 kişi

İzmir'de ise sabah saatlerinde bazı evlere baskınlar düzenlendi. Baskınlarda, Gökhan Kızıl, Reyhan Çomak, Mikail Kalın, Hamdullah Seyhan, Ayşe Öztürk, Savaş Özer, Berfin Özer, Felemez Yıldırım, Aziz Yıldırım, İhsan Bakır, Sibel Aydemir Cahit Doğan'ın gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçeleri bilinmezken, dosyada gizlilik kararı olmasından kaynaklı avukatlara bilgi verilmedi. Gözaltına alınanlar İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.