Siyasi soykırımı protesto polis saldırıları dinlemedi

22 Kasım 2020 Pazar - 22:15

.

.

  • Amed merkezli siyasi soykırım operasyonları kapsamında haklarından karar verilen 101 kişiden 72’sinin gözaltına alınması, Türk güçlerinin engelleme ve saldırılarına rağmen protesto edildi. İstanbul’daki protestoda 22 kişi gözaltına alındı.

 

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik siyasi soykırım operasyonları kapsamında Cuma sabahı birçok kentte yapılan baskınlarda, avukat, siyasetçi, hekim, sendikacı, gazeteci, insan hakları aktivisti 101’in üzerinde isim gözaltına alınmaya çalışıldı, 72 gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, daha önce gözaltına alınanlar gibi yasal ve meşru bir kurum olan DTK’de faaliyet göstermekle suçlanıyor. Gözaltına alınanlardan 22 ikisi hafta sonu serbest bırakıldı. Diğerlerinin işlemleri dün de sürdü. Siyasi soykırıma tepkiler de birçok kentte devam ediyor.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün Taksim Tünel’de yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. Açıklamadan dakikalar önce eylem alanını ablukaya alan polis, eylemcilerin alana girmesini engelledi. Toplanan kitlenin açıklama yapmasına izin vermeyeceğini belirten polis, hiçbir uyarı yapmadan saldırdı. HDP İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı’nın da aralarında bulunduğu 22 kişi gözaltı alındı. Saldırıyı alkış ve ıslıklar eşliğinde “HDP halktır halk burada”, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları karşılık veren kitleye, polis ikinci kez saldırdı. İkinci saldırının ardından kitle Şişhane’nin ara sokaklarında ve İstiklal Caddesi’nde yürüyerek yaşananlara ıslık, alkış ve sloganlarla tepki gösterdi.

Alındığı polis çemberi içinde konuşan HDP milletvekili Züleyha Gülüm, iktidarın 'yargı reformu' söylemlerine atıf yaparak, “İktidarın reformu budur. Ne yaparsanız yapın sizden korkmuyoruz. Gideceksiniz” sözleriyle tepki gösterdi. İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapanlar Gülüm’ün açıklamasına alkış ve sloganlarla destek verdi. Ardından HDP vekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu zorla alandan uzaklaştırılmak istendi. Piroğlu, “Bunun faturasını ödeyeceksiniz. Hiçbir yere gitmiyorum” diye tepki gösterdi. Gülüm ve Piroğlu, İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasından Piroğlu, yapılan saldırıyı, “Polis zoruyla susmamızı istiyorlar ama halkın umudu HDP asla susmayacak” diye tepki gösterdi.

Yürüyüşü ıslık ve sloganlarla destek veren yurttaşlar, bir kez daha polisin saldırısına maruz kaldı. Cadde üzerinde bulunan Galata Lisesi önünde Piroğlu ve polis amiri arasında tartışma yaşandı. Polis engeline rağmen HDP’li vekillerin yürüyüşü HDP İstanbul İl Örgütü önünde kadar sürdü. HDP İl Örgütü gelen kitleyi “Direne dirence kazanacağız”, “HDP dimdik ayakta” sloganları ve zılgıtlarla karşıladı. Burada açıklamalarda bulunan HDP’li vekil Musa Piroğlu, “Bizi polis zoruyla durdurmaya çalıyorlar. Durabildiler mi? Hayır. Biz bu ülkenin umuduyuz. Asla diz çökmeyeceğiz. Biz bu topraklara ayağımız bastıkça umut hep olacak. Biz kazanacağız” diye seslendi.

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 22 kişiden 21’i Emniyet’te alınan ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Cahit Tunar ise hakkında açılan bir soruşturma nedeniyle bırakılmadı. HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, serbest bırakılması sonrası sosyal medya hesabından gözaltılara tepki gösterdi. Bulut, “Hukuk reformunun ne olduğunu bir kez daha bizzat deneyimledik. Amed operasyonunu protesto etmek için yapacağımız basın açıklamasına başlamadan darp edilerek gözaltına alındık saatler sonra hepimiz serbest bırakıldık. Hep birlikte özgürlük mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.  İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.