Sonuç alamadılar, alamayacaklar da

2 Mayıs 2021 Pazar - 19:50

  • 1 Mayıs vesilesiyle direnişin sürdüğü Metîna, Avaşîn ve Zap güçlerine seslenen Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan, 8 günlük işgal saldırısı ve direnişin, Türk devletinin sonuç alamadığını ve alamayacağını da gösterdiğini söyledi.
  •  Bu direnişe stratejik yaklaştıklarını, buradaki zafer veya yenilginin tarihi sonuçlarını olacağını kaydeden Karayılan, gerillanın yeni dönem tarzından taviz vermemesini istedi. Karayılan, düşmanın hafife alanmamasını isteyerek, dikkat ve fedakarlık istedi.

 

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Kayarılan,  Türk ordusunun 8 günde 120 kayıp verdiğini belirterek, . “Düşman günlerdir saat saat, dakika dakika gerillanın direnişi ile karşılaşıyor. Düşmanı bu şekilde yenilgiye uğratacağız” dedi.

Karayılan, 1 Mayıs vesilesiyle gerilla telsizi üzerinden Metîna, Avaşîn ve Zap eyalet güçlerine seslendi. Türk işgaline karşı Medya Savunma Alanları’nda tarihi bir direniş gösterildiğini belirten Karayılan, siyasi ve askeri anlamda çok önemli sonuçları olacağını kaydetti. Türk devletinin, Medya Savunma Alanları’nda savaşı derinleştirerek, gerillayı bölgeden çıkarmak ve o bölgelere yerleşmek istediğini söyleyen Karayılan, “Hem tampon bir bölge yapmak, hem de stratejik alanı işgal ederek, Kürt halkının bütün kazanımlarını kontrol altına almak istiyor. Böylesi bir durumun yaşanması aynı zamanda Arap halkı ve bölge halkları için de büyük bir tehlike ve tehdittir” dedi.

Varlıklarını bu savaşta görüyorlar

Türk iktidarının, ömrünü uzatmak için saldırdığını, varlığını ve geleceğini bu savaşta gördüğünü ifade eden Karayılan, “Medya Savunma Alanları’nda başarılı olamaz ve yenilirse AKP-MHP rejimi tamamen yıkılacaktır. Şüphesiz yenilmeleri hem halkımız, hem Türkiye halkları, hem de tüm demokrasi güçleri için yeni bir dönem ve büyük bir kazanım olacaktır. Yani şu an Zap, Metîna, Avaşîn ve Heftanîn’de devam eden savaş Türkiye’nin de demokrasi savaşıdır. Özgürlük ve demokrasi güçlerinin geleceği de bu savaşa bağlıdır” şeklinde konuştu.

Taktiksel değil, stratejik

Bunun, sadece bir bölgeyi savunma savaşı değil, Kürt halkının geleceğinin, varlığının, özgürlüğün ve demokrasinin savaşı olduğunu vurgulayan Karayılan, “Bu yüzden bu savaştan zaferle çıkmak istiyoruz. Hareket olarak risk varsa risk almalıyız, fedakarlık yapmak gerekiyor. Bütün arkadaşlarımız kararımızın bu yönde olduğunu bilmelidir. Yani bu savaşa taktiksel değil, stratejik yaklaşılmalı. Düşmanın zayıf olduğu bir dönemde kullanabileceğimiz fırsatlar da var. Eğer düşman kırılma yaşarsa çok büyük sonuçlar elde edilecektir” dedi.

8 günün sonuçları

Son işgal saldırısı ve direnişin 8 günlük sonuçlarına işaret eden Karayılan, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz sene Heftanîn’de, Şubat ayında Garê’de ortaya çıkan direniş şimdi de 8 gündür Mamreşo, Şehîd Serdar, Kela Bêdewê, Cîloya Biçûk ve Zendûra’da bir kez daha gerçekleşti. Bu bizim için çok önemli. Doğrusu sadece bizim için değil, bütün bölge ve dünya güçleri için de çok önemli. Bölgede şu an teknolojiye karşı 21. yüzyıl dönem gerillasını geliştiriyoruz. Şüphesiz bu direniş kolay bir şekilde gelişmedi. Apocu-fedai bir ruhla, büyük bir cesaretle, büyük emeklerle, büyük fedakarlıklarla yaratıldı bu direniş. Arkadaşlar şu an her mevzide, her tünelde, her ağacın altında bu heyecanı yaşıyor. Bunu biliyor ve hissediyoruz. Biliyoruz ki çok büyük emekler veriliyor, burada tarihi bir duruş sergileniyor. Bu yüzden 8 gündür tüm tekniğe rağmen bir sonuç alamadılar, alamayacaklar da. Kendileri de, ‘NATO’nun 2. en büyük ordusuyuz, elimizde her türlü teknik var’ diyor. Zaten sadece kendileri gelmiyor, Suriye’den getirdikleri çeteler de var. Bütün imkanlarını kullanıyor. Bütün bunlara rağmen yiğit gerillaların nasıl cevap verdiğini ve Türk devletinin amacına ulaşmasını nasıl engellediklerini gördük.

Gerillalarımız düşmanın tüm taktik ve yöntemlerini, havadan ve karadan saldırılarını boşa çıkarmış durumda. Yine arkadaşların verdiği tekmile göre, şimdiye kadar 120’den fazla düşman askeri öldürüldü ve 3 helikopteri darbelendi. Bunlar sıradan sonuçlar değil, büyük sonuçlardır. Şimdi bu 8 önemli günden ders çıkarmamız lazım. 8 gündür devam eden savaşta eksikliklerimiz nelerdir? Düştüğümüz eksiklikleri görmemiz ve ona göre hareket etmemiz lazım. Eksikliklerimizi gidermeliyiz. Bu önemli bir konu. Eğer bugüne kadar yaşadığımız eksikliklerden ders çıkarırsak daha büyük sonuçlar alırız.

Düşmanı hafife almıyoruz

Bizim açımızdan ortaya çıkan bir başarı var ama arkadaşlar zafer sarhoşluğu yaşamamalı. Bu daha başlangıç, çünkü düşman da sıradan yaklaşmıyor. Bu yüzden bizim de çok çok dikkatli yaklaşmamız, önemli sonuçlar çıkarmamız ve düşmanı hafife almamamız lazım fakat büyütmemeliyiz de. Düşman günlerdir saat saat, dakika dakika gerillanın direnişi ile karşılaşıyor. Düşmanı bu şekilde yenilgiye uğratacağız. Yani hiç bir yerde düşmana fırsat vermemeliyiz. Fedakarlık gerekiyorsa yapmalıyız. Düşmana fırsat verip ucuz başarılar sağlamasının önünü açmamalıyız. Bu konuda sonuna kadar dikkatli olmalıyız.” BEHDİNAN

 

İki hava eylemi uyarıydı

Bu savaşın, aynı zamanda Kürdistan’ı savunma ve Kürt halkının kazanımlarını koruma savaşı olduğunu fakat Başûr güçleri inadına şimdiye kadar savaşa seyirci kaldığını, düşmana karşı sesini yükseltmekten korktuğunu söyleyen Karayılan, şunları ifade etti: “Bu da sorun değil ama düşmana yardım etmesinler, düşmana destek vermekten vazgeçsinler. Şehit Delal Hava Savunma Güçleri, Kanîmasî’de Türk devletine 2 defa darbe vurdu. Yine Şehit Bedran Gundikremo güçleri de Şêladizê’de Türk güçlerine darbe vurdu. 2 tankını imha etti ve bazı askerlerini öldürdü. Bu iki eylem uyarı amaçlıdır. Yani daha önce Başûr’a yerleşen bu işgalci güçler hareket etmemeli, bu savaşa dahil olmamalı uyarısıydı. Eğer bu güçler savaşa katılırsa her yerde güçlerimizin hedefi olacaklardır. Bu imkanlar var. Bu mesajımızın yerine ulaşacağına inanıyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.