Sorun aşıldı, rehine takası sürüyor

Dünya Haberleri —

Tel Aviv'de rehineler için eylem

Tel Aviv'de rehineler için eylem

  • Hamas ile İsrail arasında varılan rehine ve ateşkes anlaşması 5 saatlik kriz ardından kaldığı yerden devam ediyor.  4 günlük ateşkesin son gününe girilirken taraflardan uzatma mesajı gelmedi. 

İsrail-Hamas arasındaki ateşkes üçüncü gününü  tamamlarken ilk rehin takası ardından yaşanan tıkanıklık aşılarak ikinci gruplar da serbest kaldı. Hamas’ın elindeki 13 İsrailliye karşı İsrail cezaevlerinde tutulan 39 Filistinli rehinenin takas edildiği anlaşma 5 saatlik bir gecikme ardından gerçekleşti. Halen iki gurubun daha serbest bırakılması bekleniyor. 
İkinci gurup rehinelerin takası sabaha karşı gerçekleşti. Arabulucu olan Katar ve Mısır'ın çabaları ile anlaşmadaki yardım tırlarının Gazze’ye girişi sağlandı. Hama anlaşmanın bir maddesi olan yardımların Gazze’ye ulaşmadığını söyleyerek rehine takasını durdurayacaklarını açıklamıştı. Rehine takasına dakikalar kala yapılan açıklama gerilime sebep oldu. 
Hamas kaynakları, İsrail'in güney Gazze Şeridi'nde uçuşlarına devam etmesi ve sınır bölgelerinde ateş açarak yaralanmalara yol açması, Hamas tarafından ateşkesin ihlali olarak değerlendirildi. Gazze'ye giren 340 yardım kamyonunun sadece 65'inin kuzey Gazze Şeridi ve Gazze Şehri'ne ulaştığını belirten Hamas, bunun İsrail'in kabul ettiği yardım miktarının yarısından az olduğuna dikkat çekti.
Hamas, Kahire ve Doha'dan İsrail'in, özellikle kuzey Gazze Şeridi'ne yardım girişiyle ilgili ateşkes anlaşmasının hükümlerine ve rehine değişimine bağlı kalacağına dair güvence aldığını açıkladı. Bu gelişmenin ardından devreye yeniden arabulucu ülkeler Mısır ve Katar girdi.
İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından bırakılan 13'ü İsrail, 4'ü farklı ülke vatandaşı toplam 17 rehine Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a geçiş yaptı. Rehineler Gazze'de Uluslararası Kızılhaç yetkililerine teslim edildikten sonra Refah Sınır Kapısı'na hareket etti. İsrail ordusu da rehinelerin Mısır'a geçtiklerini doğruladı. 39 Filistinli de aynı zamanda İsrail cezaevlerinden çıkartılarak Gazze şeridine geçiş yaptı.

Kudüs'te Netanyahu karşıtı eylem - Foto: AFP

Netanyahu’yu istifaya çağıdılar
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Kudüs'teki resmi konutunun önünde protesto edildi. Polis göstericileri demir bariyer ile engelledi. 
Batı Kudüs'teki Gazze Caddesi yakınlarında toplanan yaklaşık bin İsrailli, ellerinde Netanyahu hükümetinin başarısız olduğunu yazan döviz ve karikatürler taşıyarak miting düzenledi. Göstericiler Netanyahu’ya istifa çağrısı yaptı. 
Göstericilerin konuta ilerlemesini engellemek için bölgede yoğun güvenlik önlemi alan İsrail polisi, Gazze Caddesi'ne çıkan yolları demir bariyerlerle kapattı. Netanyahu’nun savaş politikalarına atıfla caddeye kırmızı boya döken göstericiler, Polis bariyerlerini aşmaya çalışırken başbakanın fotograflarını gösterip “suçlu” sloganları attı. Protestocular Netanyahu’nun konutu çevresindeki sokaklarda gösterileri gece de sürdü. 

Tel Aviv’de rehineler için gösteri
İsrail-Hamas savaşının başlamasından 50 gün sonra Tel Aviv’de on binlerce İsrailli, Gazze'de tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılmasını talep eden bir gösteri düzenledi. Sağ politikaları öven gösteride İsrail bayrağı ve protesto pankartları bir araya geldi. Bir pankartta "Son tutsak serbest bırakılana kadar zafer yok" yazıyordu. Organizatörler gösteriye yaklaşık 100 bin kişinin katıldığını tahmin ediyor. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre bu gösteriyle eş zamanlı olarak Kudüs'te de protestolar düzenlendi. TEL AVİV

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.