Statü sahibi olmak istiyoruz

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

Büyük Özgürlük Yürüyüşü

  • Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nün Qers kolu, dün PKK kurucalarından Mehmet Hayri Durmuş'un mezarını ziyaret etti, Mazlum Doğan'ın memleketine gitti.
  • DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, Mehmet Karasungur, Mazlum Doğan ve Mehmet Hayri Durmuş’u anarak, onların izinde yürüdüklerini söyledi. Öcalan, şunları vurguladı:
  • "Burası Kurdistan’dır ve vatanımızdır. Sayın Öcalan’ın, ülkemizin ve halkımızın özgürlüğü için yürüyoruz. Biz de statü sahibi olmak istiyoruz. Taleplerimiz meşru ve haklıdır."

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların, "Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım'da başlattığı dönüşümlü açlık grevi 74. gününde. Tutsaklar, taleplerine yanıt verilmemesi halinde Uluslararası Komplo'nun yıl dönümü olan 15 Şubat'tan itibaren yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurmuştu. Tutsak yakınları öncülüğündeki Adalet Nöbeti de 7 kentte devam ediyor. Bu kapsamda Kuzey Kurdistan'daki sivil toplum örgütleri ve partilerin Qers ve Wan'dan 1 Şubat'ta başlattığı ve 15 Şubat’ta Amara’da tamamlamayı planladığı Büyük Özgürlük Yürüyüşü ise 2. haftasına girdi.

Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nde yer alanlar, büyük bir coşku ve kararlılıkla kar, yağmur, çamur dinlemeden yürüyüşlerini sürdürüyor. Gittikleri her yerde halkın coşkusuyla karşılaşan yürüyüşçüler, gezdikleri her sokak, mahalle, cadde ve evde tecridi anlatarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün önemine dikkat çekiyor. Yürüyüşçüler, Kürt halkının “irademdir” dediği Abdullah Öcalan’a olan bağlılığını, gittikleri her yerde farklı şekilde tanıklık ediyor. Bu, bazen bir atkı, bazen bir ezgi ya da bir söz oluyor. Özgürlük yürüyüşçülerini bağırlarına basan halk, barışa olan özlemlerini Kürtçe ezgilerle ya da attıkları sloganlarla dile getiriyor.

Qers kolu

Qers’ten yola çıkan Özgürlük Yürüyüşçüleri, önceki gün Erzirom ve Mûş’un ilçelerinde halkla buluştu. Bir haftaya geride bırakan ve halkta büyük heyecan yaratan yürüyüş sırasında en kitlesel buluşmalar Qerecoban (Karaçoban) ve Gimgim’de (Varto) gerçekleşti. Bu yürüyüşlerde kadınların yoğunluğu ise özellikle dikkat çekti. Yürüyüşçüler, dün Çewlîg’in Kanîreş (Karlıova) ilçesine ulaştı. İçe girişindeki karşılamanın ardından ilçe merkezinde "Bijî berxwedana İmraliyê" sloganıyla yürüyüş gerçekleştirildi.  

 

 

Taleplerimiz haklı ve meşru

Yürüyüş sonrası konuşan DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, şunları söyledi: "Mehmet Karasungur, Mazlum Doğan, Hayri Durmuş’u anıyorum. Onlar bedenlerini ölüme yatırdı ve büyük bedel verdi. İşte torunlarınız sizin izinizde yürüyor. Burası Kurdistan’dır ve burası bizim vatanımızdır. Biz eşit ve özgür yaşamak istiyoruz. Qers’ten başlayarak buraya kadar geldik. Sayın Öcalan’ın, ülkemizin ve halkımızın özgürlüğü için yürüyoruz. Biz de diğer halklar gibi statü sahibi olmak istiyoruz. Kürt sorununun çözülmesini istiyoruz. İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde büyük bir hukuksuzluk var. Neden Sayın Öcalan ile görüşmeye izin vermiyorsunuz? Bizim taleplerimiz meşru ve haklıdır. Bu haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz."

Açıklama sonrası bir kahvehanede halkla bir araya gelindi. Öcalan’ın görüşme notlarından bölümler okundu.