Sürece damgasını vuran Newroz

Forum Haberleri —

Newroz Amed 2023

Newroz Amed 2023

  • Yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamaları sonrasında pusuya yatan polis, ulusal kıyafet giyen ya da yeşil, sarı, kırmızı puşi taşıyan onlarca genci de gözaltına aldı. Ancak hiçbir engel Newroz coşkusuna gölge düşüremedi.

MAHİR FIRAT FİDAN

Şemdinli'de startı verilen Newroz kutlamaları Amed'de yüz binlerin katılımıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da görkemli bir finalle sona erdi. Amed Newroz'unun bu yıl ki en önemli vurgusu ise iradenin meydanlarda olduğunun haykırılması ve Kürt Halk Önderi Öcalan'ın serbest bırakılması için atılan sloganlardı.

7 ayrı yerde kurulan polis noktasından geçenler, bu kez 3 ayrı yerde polis tarafından aranıyordu. Protokol girişinde ise 'görevli' kartları olmalarına rağmen, polis engel çıkarıyordu. Sorunu çözmek için kapıda bekleyen HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, bu keyfi muameleye tepkisine komiserin, "İletişim Bakanlığına başvurun" sözleri üzerine "Sabahtan beri sizinle sakin sakin diyaloğa giriyorum. Yeter artık. Beni çıldırtacaksınız. Bu Newroz’u düzenleyen HDP'dir" diye karşı çıktı.

Depremde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşundan  sonra Newroz kutlamaları başladı. Protokolün bulunduğu alana, depremi  yaşayan 11 kentin Kürtçe isimlerinin yazıldığı bez afişler asıldı.

Engelleriniz vız gelir

Bu yıl ki Newroz'un dikkat çeken yönlerinden biri gençlerin çokluğuydu. Gün boyu coşkuyla slogan atan, halay çeken gençler, sık sık slogan atmamaları yönünde polis tarafından uyarılsa da gençler daha yüksek sesle slogan atıyorlardı.

Amed Newroz'unda yaşanan bir ilk ise, halk ile protokol arasına hem 5 metrelik tel örgü hem de ikinci bir polis barikatının kurulmasıydı. Halk ile platform arasına set çekilmişti.

Sahneyi bu iki barikat nedeniyle göremeyen gençler sık sık metrelerce uzunluğundaki tel örgülerin üzerine çıkarak, barikatları yıkmayı denedi. Tel örgülerin arkasında bulunan polisin gaz bombalı saldırısına taşlarla karşılık veren gençleri polisin "Çıkışta size göstereceğiz" tehdidi de durduramadı.

Yüz binlerin katıldığı Newroz kutlamaları sonrasında pusuya yatan polis, ulusal kıyafet giyen ya da yeşil, sarı, kırmızı puşi taşıyan onlarca genci de gözaltına aldı. Ancak hiçbir engel Newroz coşkusuna gölge düşüremedi.