Tarım nefes alamaz hale getirildi

Toplum/Yaşam Haberleri —

27 Mayıs 2020 Çarşamba - 16:11

  • Salgın sürecinde diğer sektörler desteklenirken çiftçinin bundan nasibini almadığını belirten Tarım Orkam-Sen Amed Şube Başkanı Nasır Demirkıran, yanlış politikalar nedeniyle her geçen yıl tarımın gerilediğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre bölge tarımının koronavirüs ile birlikte daralmaya gittiğine belirten Demirkıran, süreç içerisinde gelecek olan tarımsal üretim krizine cevap olamayacağını dile getirdi. Tarımsal üretimin bitme noktasında olduğuna işaret eden Demirkıran, “Hem üretim maliyetleri hem dışardan ürün getirilmesi süreci daha da karmaşık ve verimsiz bir noktaya getirdi. Salgın ile birlikte kısmen ve çok az miktarda yapılan maddi ve sektörel desteklerden tarımsal üretim yapan çiftçiler faydalanmadı, bunun tam tersine sektörü daha da nefes almaz adımlar atıldı” diye konuştu.

 DEDAŞ mağdur ediyor

Döviz kurundaki yüksek dalgalanma ve diğer ekonomik gelişmelerle sektördeki girdilerin katlanmasına karşın çiftçilere desteklerde çok düşük, cüzi miktarlarda artışlar olduğu bilgisini paylaşan Demirkıran, yaşanan onca sorunun yanında Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (DEDAŞ) bu sorunlara sorunlar eklediğini kaydetti. DEDAŞ’ın uygulamalarının çiftçiyi mağdur ettiğine dikkati çeken Demirkıran, “Özelikle bölgede ısrarla yaptığı çiftçinin destek gelirlerine yasa dışı bir şekilde el koyma, ekim mevsimlerinde keyfi bir şekilde elektrikleri kesme bu ve buna benzer ilgili sorunlar çiftçiye aşırı maddi kayıp yaşatıyor” ifadelerini kullandı.

Yerel üreteci zor durumda 

Demirkıran, “Çiftçiler, salgına rağmen emeğe kutsal bir noktadan bakarak yine dünya ve bölgeyi doyurmak için tarlalarına gittiler. Bu sorumluk ile yine ürettiler ama bu ürünlerin pazar fiyatı nasıl olacak, bu aradaki fark önümüzdeki ve sonrasındaki yıllarda ne gösterecek, onu bilemeyiz. Tarımsal politikalar ile önceki dönemlerdeki sonuçlar gösteriyor ki her geçen mevsimden sonra tarımsal üretimden bir yaprak daha düşüyor. Bütün bunlar hayvancılık sektörü içinde geçerli samanı ithal edip hayvanı da ithal ediyoruz. Yerel üretici hayvanını yine zararına ya da çok düşük bir kar ile satıyor” dedi.

 

Gıda krizi yaşanabilir 

Salgından kaynaklı gıda krizinin yaşanabileceği uyarısında bulunan Demirkıran, “Bizler bu krizi  ‘ne kadar toprağın varsa ek’ demekle, yurt dışından ülkeye tarımsal ürün ve hayvan sokarak, iç piyasayı dışarının baskısı altına alarak veya girdiler yüzde 100 artmışken desteği genel de bine bir artırarak, yabancı tohum ektirerek vb. geleceği olmayan politikalarla aşmamız mümkün değil” sözleriyle uyarıda bulundu.

AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.