Tecridi kırmak için harekete geçin

Yurt Dışı Haberleri —

25 Ocak 2023 Çarşamba - 18:15

Üç günlük oturma eylemi

Üç günlük oturma eylemi

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ziyaret için başvuran avukatlardan Joke Calewaert, Türkiye’yi AİHM ve AK kararlarını uygulamaya çağırdı. KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar ise “22 ay geçti artık bir ses duymak istiyoruz” dedi.

ERDOĞAN ZAMUR / STRASBOURG 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki derinleştirilmiş tecride karşı Strasbourg’da Avrupa Konseyi (AK) önündeki devam eden üç günlük oturma eylemi miting ardından sona erdi. Kürt siyasetçiler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden vekillerin de katıldığı açıklamada, “Tecride bir an önce son verilmesi için harekete geçin” çağrısı yapıldı. 

Avukat Joke Calewaert

Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya gitme başvurusu yapan yüzlerce avukattan biri olan Avukat Joke Calewaert, “Biz, siyasilerin, adaletin kararlarına uymasını istiyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi iki kez Abdullah Öcalan’a yönelik prosedürün legal olmadığına karar verdi. Diğer bir ifadeyle Öcalan, İmralı’da mutlak tecrit altında tutulamaz. AK ve AİHM’in kararlarının uygulanmasını talep etmek için buradayız” dedi. 

İmralı başvurucularından bir diğer Avukat Selma Benkhelifa, “Avrupa medyası, kamuoyu Abdullah Öcalan’a tecridin son bulması lehine harekete geçmediği sürece, Türkiye de harekete geçmeyecek” diyerek, tecride karşı mücadeleyi büyütmenin önemine vurgu yaptı. 

Bir ses duymak istiyoruz

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, 22 aydır Kürt Halk Önderi’nden haber alınamadığını belirterek, “Önder Apo’dan bir ses duymak istiyoruz. AK ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) sorumluluklarınızı yerine getirerek, tecridin kalkması için gerekeni yapın” diye seslendi. “Önderliğimize sahip çıkmak ahlaki, siyasi ve politik görevdir” diyen Aydar, “Önder Apo’nun özgürlüğü sağlanana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise, CPT ve AK’nin Öcalan üzerindeki tecritten sorumlu olduğunu söyleyerek, “CPT eğer işkenceyi önleme komitesi ise neden rolünü oynamıyor” diye sordu.