Toplum baskısını mahkûm etti

Kadın Haberleri —

Neşe Altun

Neşe Altun

  • Evde yaptığı yemekleri satarak ekonomik özgürlüğünü kazanan Nefise Altun, çalışma hayatında kadın kimliğinden dolayı toplum baskısıyla karşılaştığını söyledi. Altun, “Kadını eve mahkûm eden zihniyeti mahkûm ettim” dedi.

Nefise Altun, Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunu ancak atanamadığı için mesleğini yapamıyor. 6 yıl önce açtığı işletmesinde ev yemekleri yaparak geçimini sağlıyor. Devletin çalışan kadınlara istihdam alanı açmaması ve işletmecileri desteklememesi Altun’u da etkiliyor.

28 yaşındaki Altun, aslen Qers’in Qaxizman ilçesinden. Evlendiği erkek, “ortak yaşam” sorumluluklarını yerine getirmediği için anlaşmalı boşandı. İkinci çocuğuna hamileyken çocuğu ile birlikte kendisine yeni bir yaşam kurma kararı aldı.

Yeni yaşamında kendi ayakları üzerinde durabilmek için evde meze, kek, çörek, börek benzeri atıştırmalıklar yaparak satmaya başladı. Bir süre birikim yaptıktan sonra işletme açtı. Altun, MA’dan Ruken Polat’a çalışma hayatına atılma serüvenini anlattı.

 

 

Kendine inanacak gücü var

“Talepler güzeldi, insanlar yaptığım yemekleri beğeniyordu. Birikim yaptım ve 6 yıl önce bir işletme açtım. Zamanla işletmeyi büyüttüm, yanımda çalışan iki kadın arkadaş daha var. Daha çok özel günlerin hazırlıklarını yapıyoruz, evlere sipariş yapıyoruz. En azından kendi ayaklarımın üzerinde durabilecek bir güce sahibim.”