Travis Kürtçe konuşunca yasaklandı

Kültür/Sanat Haberleri —

Qral û Travis

Qral û Travis

  • Agirî’nin Panos ilçesinde 17 Ocak’ta oynanmak istenen “Qral û Travis” adlı Kürtçe oyun, kaymakamlık kararıyla engellendi. 

Kaymakamlık, Panos Belediyesi’nin Kültür Sanat Merkezi’nde oynanmak istenen “Qral û Travis” adlı Kürtçe oyunu gerekçe bildirmeden engelledi. Oyunun yönetmeni Yakup Selimoğlu ile oyunculardan Deniz Özer, yasak kararını Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman değerlendirdi. 

Yönetmen Selimoğlu, resmi kurumların böyle kararlarla "gülünç duruma" düştüğünü söyledi ve ekledi: "Her bir yasak kendi içinde onlarca Kürtçe oyun doğuruyor.”

Selimoğlu, Kürtçeye dönük yasakları tanımayacaklarını vurguladı ve Kürt dili, kültürü ve sanatının gelişimi için üretmeye devam edeceklerini söyledi.  

Oysa hikaye Amerika’da geçiyor

Oyuncu Özer ise söz konusu oyunun daha önce birçok dilde yayınlandığını ancak yasaklanmadığını ifade etti. Özer, oyunun Kürtçe oynanması nedeniyle engellendiğine işaret ederek, "Tiyatro oyununun Kürtçe olması onlar için yeterli. Kürt kültürü ve diline karşı alınmış bir karar bu. İçeriğe bakmadan hemen yasaklama kararı verildi. Oyun Amerika'da geçen bir olayı anlatıyor. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Daha önce de Kürtçeye dönük yasak kararları alındı. Ancak hiçbir yasak ve engelleme girişimi kültürümüzü ve dilimizi yaşamamıza engel olamayacak. Bu karara karşın daha çok Kürtçe, daha çok Kürtçe tiyatro, daha çok kültür ve sanat çalışması yürüteceğiz” ifadelerini kullandı. 

Travis Pine ve FBI ajanı 

Travis Pine (Qral û Travîs); Travis, ABD hükümeti tarafından çok kez hayal kırıklığına uğramış, işinden atılmış, açlık sınırında yaşıyor olmasına rağmen ülkesini çok seven ve ülkedeki sorunlara karşı duyarsız kalamayan orta gelirli bir vatandaştır. Travis, başkanın ülkeyi kötü yönettiğini ve durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini düşünür ve onu eleştiren mektuplar yazmaya başlar. Başkanın bu mektupları okuyup olumsuz etkilenmesi neticesinde bir gün kapısı FBI ajanı Tom Walker tarafından çalınır. Ajan Walker’ın görevi Travis Pine’ı başkana yazdığı mektuplara bir son vermesini sağlamaktır. Oyun, huysuz ihtiyar Travis Pine üzerinden güncel, komik ve eğlenceli bir hikaye anlatıyor. Ayrıca ABD hükümeti ve kompleksli yöneticilerinin dünyaya ve insanlığa verdiği ağır hasarları gözler önüne seriyor.  AGİRÎ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.