Türk saldırısını meşrulaştırmayın

13 Ağustos 2020 Perşembe - 16:26

  • KCK Dış İlişkiler Komitesi, Federe Kürdistan Hükümeti’nin Türk saldırılarına yönelik bir kınama dahi geliştirmemesini eleştirdi.

 

Türk devletinin 11 Ağustos’ta Bradost bölgesine düzenlediği hava saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yapan KCK Dış İlişkiler Komitesi, herkes bu saldırıları kınarken Güney Kürdistan Hükümeti İçişleri Bakanlığı’nın kınama ve ret etme tutumu geliştirmediğine dikkat çekti. Tam tersi bir yaklaşım içine girerek saldırıyı meşru gösterecek, gerekçe oluşturacak ve hatta haklı çıkaracak tarzda bir açıklama yapıldığına dikkat çeken Komite, bu açıklamanın dayandığı anlayış ve tutumu reddetti. Bunun yurtseverlik ile ilgisi olmadığı gibi, ahlaki ve vicdani değerle de bağdaşmadığını vurgulayan Komite, ”Hiçbir siyasi, hukuki ve meşru gerekçesi de yok. Açıklama, Türk devletinin saldırılarını meşrulaştırmaya yarıyor. Hükümet, saldırılar, topraklarının işgali ve Kürtlerin katledilmesi karşısında Kürt halkının ve Kürdistan’ı savunan direniş güçlerinin yanında yer almalı. Tüm Kürt güçleriyle TC’ye karşı tavır ve tutum almalıdır” dedi.

 

Agit Garzan şehit düştü

HPG, 11 Ağustos günü Irak yetkilileri ile görüşmeler yapan Xakurkê Eyalet Komutanlığı’ndan Agit Garzan’ın (Murat Kalko) da Türk saldırısı sonucu şehit düştüğünü duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) önceki günkü açıklamasında Iraklı komutanlarla birlikte şehitleri olduğunu bildirmişti. BİM, dünkü açıklamasında şehidin kimliğini açıkladı; Agit Garzan (Murat Kalko / Kars)

BİM açıklamasında, Agit Garzan ile ilgili şunları paylaştı: ”1975’te Kars’ta dünyaya geldi. 1993’te Garzan’da gerilla saflarına katıldı. İlk gerilla pratiğini Garzan’da, daha sonra 18 yıl kesintisiz Zagroslar’da sergiledi. Efsaneleşti ve sahip olduğu tecrübeyle yününü Botan’a verdi. Gittiği her alanda emekçi kişiliği, yoldaşlığa olan bağlılığı ve mütevazi kişiliğiyle yoldaşları arasında sarsılmaz bir yeri olan Agit, 27 yıllık gerilla hayatı boyunca sayısız eyleme katıldı, pek çok kez yaralandı, ancak bir an olsun özgürlük dağlarından uzak düşmedi. Şehadete ulaşan Agit yoldaşımızın başta değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkına baş sağlığı diliyor, intikamını bize devrettiği mücadele ruhuyla alacağımızın ve anısını mücadelemizi zafere taşıyarak yaşatacağımızın sözünü veriyoruz.”

 

Mısır saldırıyı kınadı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türk saldırısını kınadı. Iraklı üç askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşen Bakan Şukri, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her adımını kınadıklarını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı bakanla telefonda görüşen Şukri’nin, Irak’ın güvenliği konusunda ülkesinin Bağdat’a tam destek verdiği aktarıldı. Mısır’ın resmi yayın organı El Ahram’ın haberine göre ikili mevcut sorunlarla mücadelede işbirliğini sürdürme hususunda mutabık kaldı.

Türkiye’nin saldırısını kınayan Mısırlı Bakan Şukri, Ankara’nın saldırılarını  ”bölgenin güvenliği ve istikrarına yeni bir tehdit” olarak nitelendirildi, Mısır hükümetinin ve halkının Iraklılarla dayanışma içinde olduğu vurguladı.

 

Fransa kınama yayınladı

Fransa Hükümeti, Türk saldırısı sonrası aydınlatılması gerektiğini belirterek bir kınama yayınladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bu saldırının Bağdat Hükümeti’nin egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek, ”Bu olayı kınıyoruz. Paris Hükümeti, Irak’ın egemenliğine sonuna kadar saygılı olunması gerektiğinin altını çiziyor” ifadelerini kullandı. Quai d ‘Orsay Belgeleri’ne atıfta bulunan Le Drian, ”Fransa bu olayın tümüyle aydınlatılmasını istiyor” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.