Türk sınırında cihatçı sefası

Dünya Haberleri —

Fransız-Senegalli Omar Diaby ve Türk sınırındaki kampı

Fransız-Senegalli Omar Diaby ve Türk sınırındaki kampı

  • Türkiye sınırının sıfır noktasındaki Frankofon Nusracılar hiç bir endişe duymadan hayatlarını sürdürüyor. Kampta HTŞ ile yollarını ayıran Firqat el-Ghuraba gurubuna bağlı ve silahlı 80 kişi yaşıyor ve Fransızca konuşuyorlar.

Haklarında arama kararı bulunan çoğunluğu Fransız vatandaşı olan yaklaşık 80 Avrupalı cihatçı militan, Erdoğan-Putin bölgesi denilen Heyet Tahrir Şam (HTŞ) kontrolündeki bölgede oluşturdukları kampta tatil hayatı yaşıyor. Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlip vilayetinin Türkiye sınırına sıfır noktasında silahlı eski El-Kaideli gurup HTŞ’den ayrışma gerekçesi olarak ‘cihat yolundan uzaklaştılar’ argümanı ile video yayınlıyor. Frankofon grubun yayınladığı videolar ardınan HTŞ ile yaşadıkları gerilim çatışma düzeyine ulaştı. İdlip vilayetinin Harem Kasabası yakınlarında 2023 yılından beri yaşayan Yabancılar Tugayı HTŞ ile karşı karşıya geldi.  
İlk olarak Middle East Eye'nin raporu ile duyulan gelişmeye konu olan geneli Fransız ve Belçikalı eski El Nusralıların Yabancılar Tugayı adlı oluşumu, silahlı olarak Türkiye sınırına yerleşti. Gurubun başında ise Fransız yetkililer tarafından aranan Fransız-Senegalli Omar Diaby yada daha fazla bilindik haliyle Omar Omsen bulunuyor. Heyet Tahrir el Şam (eski ismi Nusra Cephesi) ile fikri çatışma yaşayan Firqat el-Ghuraba (Yabancılar Tugayı) Fransız silahlı gurup olarak biliniyor. 

HTŞ baskıyı artırınca 
İdlib şehrini ve Batı Halep Valiliğini kontrol eden HTŞ 2017 yılında Erdoğan-Putin bölgesinde hakimiyetini sağlamlaştırmak için, Kurtuluş Hükümeti adını alarak çoğunluğu Orta Asyalı ve Avrupalı çete guruplarını kontrolü altına almayı başarmıştı. İdlib’in rejim muhalifleri tarafından kontrol altında tutulan bölgesinde El Kaide bağlantısı ile tanınan Fırkat el-Ghuraba, 2013’ten beri aynı yerde ancak ne koalisyonun ne de Türk devletinin her hangi bir müdahalesini görmedi. Grubun çoğunluğu Avrupa'dan gelen yabancı militanlardan oluşuyor ve birçoğu Fransa ve Belçika'dan. Frankofon silahlı gurup 2013’ten beri bir çok silahlı eylem ve çatışmada aktif yer aldı.

Demokrasi isteyenleri tasfiye ettiler
Stella Youssef North Press’te Fransa merkezli, Terörizm Analiz Merkezi'ne (CAT) göre kampta 60'ı Fransız olmak üzere 80 yetişkinin kampta yaşadığını ve yüze yakın çocuğun da kampta olduğunu aktardı. Haberde Fransızca konuşan grubun yaşam şartları İdlib'e ilk geldiğinden oldukça farklı olduğuna dikkat çekiliyor. Suriye’nin iç savaş ile gündeme geldiği dönemde İdlib çevresinde demokratik bir dönüşüm isteyen sivil ve ordudan kopan birliklerin tasfiyesi ile kendilerine yaşam alanı açan yabancı cihatçıların etin olduğu İdlib odaklandıkları alan oldu. İşgal ettikleri bölgeye ilk gelişlerinde derme çatma bir kampta yaşayan yabancılar şimdi içinde evler, cami, okul ve futbol sahası bulunan, çitlerle çevrili bağımsız bir kampta yaşıyor. Yayınlanan raporlar kampın finansmanı ile ilgili bilgiler vermese de ganimet adı altında Suriyelilerin gasp edilen mal ve mülklerinden elde edilen gelirin kampı finanse ettiği düşünülüyor. Görüşülen militanlar finans kaynağını açıklamadı. 

Cihad’ı terk ettin tartışması
HTŞ’nin İdlib’deki küçük grupları kontrol altına alma girişimleri sonucu ayrışma noktasına gelen Fransız grup da HTŞ ile anlaşmazlığa düştü. Fransız grubun lideri Omsen'i de dini düşünce farklılıklarından kaynaklı HTŞ tarafından bir buçuk yıl hapsedildikten sonra serbest bırakıldığı ve tekrar kampına döndüğü son bilgiler arasında. MEE yayınladığı yerel kaynaklara dayandırdığı bir haberinde, Firkat el-Ghuraba'nın HTŞ'yi "Cihad"ı terk etmekle suçlayan videolar yayınlamasıyla her iki grup arasında geriliminin çatışma düzeyine geldiğini duyurdu. HALEP

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.