Tutsağa fotoğraf yasağı

İzmir Kırıklar Cezaevi

İzmir Kırıklar Cezaevi

  • İzmir Kırıklar Cezaevi’nde tutulan Murat Aslan'a gönderilen bir fotoğrafa, “Fotoğrafta aile ferdi yok" gerekçesiyle el konuldu. 

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi idaresi, tutsak Murat Aslan’a 21 Aralık 2023'te gönderilen bir fotoğrafa el koydu. Cezaevi idaresi, fotoğrafa el konulmasına "fotoğrafın aile fertleri üyesi olup olmadığı tespit edilemediği" gerekçe gösterdi.

MA’dan Delal Akyüz’ün haberine göre; Aslan, 4 Ocak'ta karara karşı İzmir İnfaz Hakimliğine itirazda bulundu. İzmir 1. İnfaz Hakimliği, 9 Ocak'ta verdiği kararda, itirazı "usul ve yasaya aykırılık görülmediği" gerekçesiyle reddetti. Kararda, "Gönderilen mektupta bir adet fotoğrafın olduğu, bu fotoğrafın aile fertleri üyesi olup olmadığı tespit edilemediği, bu nedenle; Ceza İnfaz Kurumu'nda bulundurulabilecek eşya ve maddeler hakkında yönetmeliğin 2. Bölüm 15. Maddesinde 'Her hükümlü kendisine ayrılan yattığı yer veya dolabında aile fertlerinin fotoğraflarına ait albüm bulundurulmasına izin verilir.’ hükmü esasınca 1 adet fotoğrafın ilgili maddeyi kapsamadığı kanaatiyle Murat Aslan’a verilmemesine karar vermek gerekmiştir” ifadeleri yer aldı. 

Avukata göre karar hukuksuz

Aslan'ın avukatı Sidal Bayrak, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Bayrak, başvurusunda kararın hukuksuz olduğunu vurguladı. Başvuruda, fotoğraftaki kişilerin aile ferdi olduğunu ispatlayacak olan müvekkilin olmadığı, aksini iddia eden idare ve idareyi haklı bulun İzmir 1. İnfaz Hakimliği olduğuna dikkati çekti. Başvuruda, "Ancak iddiasını ispatlamaya yönelik hiçbir araştırma ve inceleme yapmadan, kağıt üzerinde 'aile üyesi olduğu tespit edilememiştir' denilmiştir. Ancak fotoğraftaki kişilerin aile üyesi olmadığı da tespit edilebilmiş değildir. Hal böyleyken uzun yıllardır cezaevinde bulunan müvekkili manevi açıdan güçlü tutan ve dışarıyla, ailesiyle, sevdikleriyle bağlarının kuvvetlenmesine vesile olan fotoğraflara el konulması hukuka aykırıdır" ifadelerine yer verdi. 

Söz konusu itiraz da reddedildi. Av. Bayrak, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulunacak. 

Renkler de yasak

Bu arada aynı cezaevindeki tutsaklar Doğukan Akbaba, Barış Atmaca, Ramazan Taş, Sami Öztürk, Erol Şen, Turgut Koyuncu, Cevher Ay ve Recep Sürme'nin bileklik yapmak için katıldıkları kurslarda istedikleri sarı, kırmızı ve yeşil renkli boncukların verilmediği öğrenildi. Söz konusu talebin, “PKK’nin renklerini temsil ettiği” gerekçesiyle verilmediği belirtildi. İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.