Tutsaklar CPT’ye seslendi

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

  • Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar, ağır hasta tutsaklara ilişkin CPT’ye inceleme başvurusunda bulundu.

Tutsaklar, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT)  mektup gönderdi. Tutsaklar, CPT yetkililerine şöyle seslendi: “Türk cezaevlerindeki ölümler, 30 Ağustos’ta Erzincan L Tipi Cezaevi’nde tutulan arkadaşımız Şakir Turan’ın hayatını kaybetmesiyle devam ediyor. 70 yaşındaki Şakir Turan, kanser teşhisi konulmasına rağmen serbest bırakılmadı. Kürt ve politikacı olarak hasta olduğunun kanıtlanması için ölmesi gerekiyordu… İHD’nin 2022’deki raporuna göre Türk cezaevlerinde en az 81 tutuklu hayatını kaybetmiştir. Bu ölümler hiçbir zaman soruşturulmadı ve şaibeli bırakıldı. Sonuç olarak; hükümetin kontrolünde yaşanılan her ölüm birer cinayettir. Ölenlerin çoğu hasta tutsaklardır. Bu tutsaklar, düşüncelerinden ve siyasi faaliyetlerinden dolayı ve özellikle Kürt oldukları için hedef haline getirilmişlerdir.

CPT ölmelerini mi bekliyor?

Kürt siyasi tutsakların cezaevlerinde ölüm sayısı artarken özel yasa aracılığıyla çok sayıda hüküm giymiş, Ergenekon ve Hizbullah üyesi, mafya üyesi, hırsız, tecavüzcü, uyuşturucu satıcısı serbest bırakılması somut bir örnektedir. Son geçen infaz yasası birçok adli suçlunun serbest bırakılmasına olanak sağlarken, Kürtlerin cezaevleri koşullarını daha ağır hale getirmektedir. Son geçen yasanın 313 siyasi tutsağın infaz ertelemesine neden olması, buna somut bir örnektir. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 14 arkadaşımızın iki yıldır serbest bırakılması gerekirken, bu yasaya göre cezaevinde tutulmaktadır.

CPT, harekete geçmeden önce hasta tutsakların günden güne ölmesini mi bekliyor? Türk cezaevlerinde işkence vardır, açık bir şekilde ihlal olarak değerlendirebilecek infaz uygulamaları vardır. Türk cezaevlerinde faşizan ve ırkçı pratikleri maruz kalan on binlerce insan vardır. Sistematik ölüm ve cinayetler bu uygulamaların sonucu olarak devam etmektedir. Bu yeni yasayla tutukluların umut hakkı ortadan kaldırıldı. Ağır hasta tutsaklar, ölüme terk edilirken aileleri görüşme hakkı sınırlandırıldı. CPT, işkence yapan ve yaşam hakkını ihlal eden Türk cezaevlerine yönelik bir inceleme ve soruşturma başlatmalıdır. Bizim sizden talep ve beklentimiz ivedilikle harekete geçmenizdir.” ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.