Tutuklandığıma üzülmedim

Mela Emin Soyal

Mela Emin Soyal

  • Kalbinde pil bulunmasına ve yüzde 91 engelli olmasına rağmen tutuklanan 78 yaşındaki Mela Emin Soyal, itiraz üzerine tahliye edildi. Soyal, “Tutuklandığım zaman üzülmedim. Bu yaşımdan sonra Kürt olduğum için pişman mı olacağım? Kürt olduğum için pişman değilim” dedi.

Devletin Kürtler olarak kendilerine bir hiçmiş gibi baktığını söyleyen Mela Emin Soyal, “Hasta olan ve ayağa kalkmakta bile güçlük çeken, kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan birini bile çok rahat tutuklayıp cezaevine atabiliyorlar" diye konuştu.

Mela Emin Soyal, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 19 Ekim'de Şirnex'in Hezex (İdil) ilçesine bağlı Ereban beldesindeki evine yapılan baskınla gözaltına alındı. "Örgüte yardım etmek" ile suçlanan Soyal, görme ve işitme sorunları, kalp yetmezliği, KOAH gibi hastalıkları olmasına rağmen 23 Ekim'de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.  Soyal'ın Cizre Devlet Hastanesi’nde 1 Mart’ta düzenlenmiş yüzde 91 oranında engelli raporu bulunmasına rağmen tutuklanması kamuoyunda tepkilere neden oldu. Avukatlarının tutuklanmasına yaptığı itiraz üzerine Soyal, 6 Kasım'da mahkemece serbest bırakıldı. 

Mela Emin Soyal, MA’dan Zeynep Durgut’a konuştu. Soyal, gözaltına alınması sırasında yaşadıklarını ve içeride geçirdiği günleri şöyle anlattı: “Cezaevinin iyi bir tarafı yok. İnsan o dört duvar arasında bir şey yapamıyor. Eve baskın yapıp beni aldıklarında kelepçelediler ve Siirt'e kadar ellerim kelepçeliydi. Ellerim morarmıştı ama bu durum onlar için sorun değildi. Bundan dolayı çok zordu. Mide, kalp, nefes rahatsızlıklarımın yanında kanımda iltihaplanma var. Raporum da vardı ama ona rağmen tutuklandım. Benim gibi bir insanın tutuklanması onlar için hiçbir şey ifade etmiyordu. Cezaevi sadece benim gibiler değil, herkes için zahmetli bir yer. İnsan onların elinde esir olarak yaşıyor. Ne isterlerse onu yapıyorlar. Bize yemek veriyorlardı ama kötüydü. Kötü olmasına rağmen yiyorduk, yemezsek aç kalırdık. O yüzden yemek zorundaydık.”

Ben çıktım ama onlar kaldı

Hastaneye kontrole eli kelepçeli götürüldüğünü söyleyen Soyal, yaşadığı tüm zorluklara rağmen cezaevinden çıktığı için bir tarafının buruk olduğunu da ifade etti. Soyal, şunları söyledi: “Tutuklandığım zaman üzülmedim. Bu yaşımdan sonra Kürt olduğum için pişman mı olacağım? Kürt olduğum için pişman değilim. Cezaevinden çıktığımda içim buruk çıktım. Çünkü arkadaşlarımı arkamda bırakıp çıktım. Ben çıktım ama onlar kaldılar. Şimdiden onları çok özledim. Bu zulümdür, bundan daha büyük bir zulüm var mı?”

Devletin Kürtler olarak kendilerine bir hiçmiş gibi baktığını ifade eden Soyal, “Hasta olan ve ayağa kalkmakta bile güçlük çeken, kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan birini bile çok rahat tutuklayıp cezaevine atabiliyorlar. Yine bazı tutuklular cezası bitmelerine rağmen bırakılmıyorlar, ‘pişmanız deyin' diyorlar. Bu insanlar neden pişman olacaklar? Kürt oldukları için mi pişman olsunlar? Bu yaşımızdan sonra pişman mı olacağız? Tek talebim bütün tutukluların bir an önce bırakılması. Onlar için yüreğim yanıyor. Zulüm görüyorlar, çok zor şartlarda yaşıyorlar, bıraksınlar istiyorum" dedi. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.