Üç insanın katili serbest, katile ‘hakaret’e dört yıl

9 Eylül 2021 Perşembe - 20:20

  • Emine Şenyaşar’ın katledilen eşi ve iki oğlu ile tutuklu oğlu için 186 gündür sürdürdüğü adalet arayışına yanıt vermeyen Türk iktidarı, hakkında dava açtı. Üstelik katliamda sorumluluğu bulunan AKP’li Yıldız’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle.

AKP’li Yıldız ve ailesi, üç insanı katletti ama ortada tek tutuklu yok, davanın akıbeti belirsiz. Bunun yerine Emine Şenyaşar hakkında dört yıl hapis istemiyle dava açıldı. Savcılar, Şenyaşar’ın feryadının içinde bir cümle bulup AKP’li Yıldız’a ‘hakaret’ ettiğini savunuyor.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının 14 Haziran 2018’de iş yerlerinde başlayan, Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden saldırılarında eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar’a dava açıldı. Üç kişinin katledildiği devlet hastanesindeki olaya ilişkin 3 yıl 3 aydır süren soruşturmayı halen davaya dönüştüremeyen Urfa Adliyesi, yaşlı annenin feryadındaki hakareti tespit edip dava açtı. Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın tensip zaptında, Emine Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar ile birlikte Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti’nin 86’ncı gününde sarf ettiği sözlerden yola çıkılarak, “Kamu görevlisine hakaret” ettiği iddia edildi.

Dört yıla kadar hapis

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmanın tamamlanmasıyla hazırlanan iddianamede, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız müşteki (şikayetçi) olarak yer aldı. İddianamede, Emine Şenyaşar’a 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

 Annenin feryatlarından yola çıkan savcı, Şenyaşar’ın AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiğini öne sürdü. Emine Şenyaşar’ın “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçu işlediği ileri sürülen iddianame, Urfa Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması, 12 Kasım’da görülecek. 

Gizlilik kararı devam ediyor

Anne Emine Şenyaşar, Adalet Nöbeti’nin 7. günü olan 15 Mart 2021’de aynı suçlamayla gözaltına alınmış ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı. Şenyaşar’a üç ay önce sarf ettiği sözler nedeniyle dava açılırken, Suruç Devlet Hastanesi’nde gözleri önünde katledilen eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Adil ile Celal Şenyaşar’ın dosyalarında “gizlilik” kararıyla devam eden soruşturma, 3 yıl 3 aydır sürüyor. Suruç Devlet Hastanesi’ndeki ikinci saldırısıyla ilgili açılan soruşturmada alınan “gizlilik” kararının kaldırılması için Şenyaşar Ailesi avukatlarının yaptığı ikinci itiraz, 21 Nisan 2021’de reddedilmişti. Başvuruyu reddeden Urfa 1. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçesinde “Dosya ve deliller kapsamı ile uyumlu olduğu, tedbir kararının yerinde olduğu, bu itibar ile kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığı” ifadelerine yer vermişti. 

Ailenin itirazını taşıdığı Anayasa Mahkemesi (AYM), henüz karar vermedi. Ailenin Urfa Adliyesi önünde 186 gündür sürdürdüğü Adalet Nöbeti talepleri arasında dosya üzerindeki “gizlilik” kararının kaldırılması da yer alıyor.

 Adliye önünde “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda dünkü nöbetlerine başlayan Ferit Şenyaşar, annesi Emine Şenyaşar hakkında AKP’li Yıldız’ın şikayetiyle “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya tepki gösterdi.

Üstünlerin hukuku

Şenyaşar, “Annem ile birlikte 6 ayı aşkındır buradayız. Tek isteğimiz herkese lazım olan adalet. İş yerimize saldırıyorlar, devletin hastanesinde 3 insanımızı katlediyorlar. Hastanede katliam yapıldığını kimse inkar etmiyor, bütün yetkililer kabul ediyor. Urfa Valisi, emniyeti herkes katliamın tanığı. Katliamla ilgili 3 yıl 3 aydır kimse dava açmıyor. Çünkü adliyede üstünlerin hukuku uygulanıyor” diye konuştu.

Şenyaşar, katliamı yapanlar içinde iktidar partisinin milletvekili olduğu için savcıların dava açamadığını söyledi. Üç insanın devletin hastanesinde katledildiğini ama ortada bir dava olmadığını ifade eden Şenyaşar, annesi hakkında dört yıl hapis istemiyle açılan davaya, “Annem her gün gözyaşı döküyor, bu adaletsizliğe feryat ediyor. Savcılar annemin bu feryadının içinde bir cümle bulup, ‘hakaret’ten dolayı dava açıyor. Annem adalet istediği için bu dava açıldı. 3 yıl 3 aydır bir katliam var ortada fakat bir dava yok. Savcılar onunla ilgili bir soruşturma açmıyor. Annem mahkemeye çıkacak. Savcılar ne yapacaklarını şaşırmış. Bize değil, katliam yapanlara dava açın” sözleriyle tepki gösterdi.

 URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.