Üç kuşak cezaevinde

Ayfer Şahin ve kızı Şehriban Mamuk

Ayfer Şahin ve kızı Şehriban Mamuk

  • Anne, kızı ve üç yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tavayla bize saldırdılar’ iddiası üzerine tutuklanarak cezaevine konuldu.

Evlerine baskın düzenleyen polislerin "tencere-tavayla saldırdılar" şikayeti üzerine hapis cezası verilen anne Ayfer Şahin ve kızı Şehriban Mamuk tutuklandı. Mamuk, üç yaşındaki çocuğunu da beraberinde cezaevine götürmek zorunda kaldı. 

Türk polisi, Wan’ın İpekyolu ilçesinde 14 Temmuz 2018’de Şahin Ailesi’nin evini bastı. Baskın sırasında aile bireyleri polislerce darp edildi. Baskın sonrası aynı aileden ikisi çocuk 8 kişi gözaltına alındı. Aile bireyleri gözaltında da şiddet gördü. Daha sonra aileden 6 kişi tutuklandı. 

Tüm aile hakkında dava

Baskına katılan polislerin “Bize küfür edip saksı, tencere ve tavayla saldırdılar” şikayeti üzerine ailenin tüm bireyleri hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme" ve “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçu” davası açıldı. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, anne Ayfer Şahin ve kızı Şehriban Mamuk’a 33 ay 22 gün hapis cezası verdi. 

Torunu da cezaevine girdi

Dava, Van Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşındı. Mahkemenin 2. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararda “isabetsizlik olmadığına” karar verdi. Ayfer Şahin ve Şehriban Mamuk’un cezası böylece onandı. Kararın kesinleşmesinin ardından Ayfer Şahin ile kızı Şehriban Mamuk, Van İnfaz Savcılığına gitti. Kararın yüzlerine okunmasının ardından anne ve kızı Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü. Mamuk, üç yaşındaki çocuğu D.A. Mamuk'u da beraberinde götürmek zorunda kaldı.

Bir kez daha çocuğuyla hapis

MA’dan Adnan Bilen, resmi işlemlerin yapıldığı sırada aile ile görüştü. Anne Şehriban Mamuk konuşurken, üç yaşındaki kızı ise bir süre ayrı kalacağı parktan ayrılmak istemedi. Elindeki oyuncak bebeği elinden hiç düşürmeyen çocuğu, anne ve büyükannesi teselli etti. Duygusal anların yaşandığı sırada yaşadıklarını anlatmayı sürdüren anne Şehriban Mamuk, 2018’de de iki yaşındaki diğer çocuğuyla birlikte cezaevini girdiğini ve 15 ay cezaevinde kaldığını söyledi. Benzer bir durumu yaşadığını belirten Mamuk, yaşadıkları hukuksuzluğa rağmen “suçlu” ilan edildiklerini ifade etti.

İşkenceden dolayı düşük

Mamuk, baskın gecesi ve gözaltıyla ilgili şunları anlattı: “Megafonla dışarıya çıkmamızı istediler. Çıktığımızda bizi yere yatırarak işkence yaptılar. Babam o işkenceden dolayı yoğun bakıma yatırıldı, yengem üç aylık gebeydi ve işkenceden dolayı bebeğini düşürdü. Annem 6 ay boyunca kan kustu. Hastaneler bize darp raporu yerine ‘kızarıklık var’ diye rapor verdi. Biz gözaltındayken her saat başı bize işkence yaptılar. Ben ve annemi ayrı hücrelere koydular. İlk gece çıplak ve ağır işkencelerden geçtik. Sabah sayımında 15 gardiyan tarafından işkenceye uğradık. Annemin orada çığlık seslerini duyuyordum. Annem falakaya yatırıldı, ayaklarının altı hala mosmor. Daha sonra aynı gün beni aldılar ve erkek gardiyanın da aralarında olduğu 15 kişi bana işkence uyguladı. Beni yere yatırıp copla ayaklarımın altına vurdular. Bir gardiyan, ‘Bacaklarına vurmayın, ayak altına vurun ki izler belli olmasın’ dedi. Sonra orada baygınlık geçirdim. Bir ara kafamı soğuk suyun içerisinden çıkarıp ayılttılar. Baygın bir şekilde beni hücreye attılar.”

Kalan çocuklara bakacak kimse yok

Mamuk, biri 13, biri 10 biri de üç yaşında çocukları olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Şu an çocuklarım okula gidiyor ama artık gidemeyecekler. Kayınvalidem yatalak ve çocuklarıma bakacak durumda değil. Annem de benimle cezaevine gireceği için çocuklara bakacak kimse yok. Oğlum, sabah okula gitmeyeceğini söyledi. Günlerdir çocuklarım ağlıyor. 10 ay 13 gün cezam var ama bir gün bile çocuğum için çok fazla. Ben üç yaşındaki kızımı da kendimle götürüyorum. Bu büyük bir haksızlık. Büyük bir haksızlığa uğradık ve bu haksızlığın bitmesi istiyorum.”

Kızı ve torunuyla birlikte cezaevine giren anne Ayfer Şahin, mahkeme kararına tepki gösterdi. “Bize ceza verenler o geceye ait görüntüleri istesin ve izlesinler” diyerek, işkence gördüklerini belirtti. 

Gözlerimi hastanede açtım

Şahin, polisler tarafından saçlarından tutulup yerde sürüklendiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Orada bayılmışım, gözlerimi hastanede açtım. Gözaltında her saat başı birimizi işkenceye götürüyorlardı. Bizi cezaevine götürdüklerinde 4 gardiyan gardiyan tarafından ağır işkenceye uğradım. Ben orada bayıldım ve uyandığımda ayaklarımın altının şiştiğini gördüm. O günden beri artık tek başıma bir yere gidemiyorum. Suçsuz ve günahsız bir şekilde bize ceza verdiler. Bizim polislere tencere-tavayla saldırdığımızı söylediler ama parmak izi istememize rağmen mahkeme bunu araştırmadı. Kameralar vardı onların görüntülerini istedik, onu da vermediler. Bu hukuksuzluğu ne ben, ne ailem ne de Allah kabul eder. Ben, kızım ve üç yaşındaki çocuğu birlikte cezaevine giriyoruz. Kimsenin bunu kabul etmemesi gerekiyor.”

Ayfer Şahin, kızı Şehriban ve üç yaşındaki torunu, aile bireyleri ile vedalaştıktan sonra avukatıyla birlikte İnfaz Savcılığına geçti. Üç yaşındaki çocuk cezaevine elinde oyuncak poşetiyle gitti. Tutuklanarak cezaevine teslim edilen Ayfer Şahin 8 ay, kızı Şehriban’ın ise 10 ay cezaevinde kalacağı öğrenildi. 

Dava hakkında

Yalımerez Mahallesi Eres Sokak’ta 14 Temmuz 2018’de aynı aileden ikisi çocuk 8 kişi, gözaltı ve sonrasında darp edilmişti. Wan Barosu ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), aile bireyleriyle görüşerek işkenceyi raporlaştırmış ve kamuoyuna duyurmuştu. Raporda, aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Şahin’in kafasının kırıldığı, 15 polisin kendisini dövdüğü, Çocuk Şube'de gözaltında kalmasına rağmen Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiği aktarılmıştı.  

Şahin ailesinin avukatları, “Görevi kötüye kullanmak” nedeniyle 66 polis hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusunu kabul eden Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Valiliğine yazı göndererek, 66 polis hakkında soruşturma izni istemiş, Valilik ise "rutin kolluk kuvvetlerinin kanunların kendilerine verdiği yetkiye dayanarak kademeli, orantılı güç kullandığını" belirterek soruşturmaya izin vermemişti. 

Bunun üzerine Şahin Ailesi avukatları, Erzurum İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuş, İstinaf da başvuruyu reddetmişti. Avukatlar ardından AYM’ye başvurmuştu.

"Örgüt üyesi olmak",  "Kamu görevlisine hakaret etmek" ve "Görevi yaptırmamak için direnmek" iddiasıyla Şahin Ailesi hakkında açılan davada ise anne ve kızına 33 ay 22 gün hapis cezası verilmişti. Karar, İstinaf’ta onanınca 12 Temmuz 2018’de tutuklanan Şahin Ailesi bireyleri, 6 Aralık 2019’da tahliye edilmişti. VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.