Uzvumuz gitse de azmimiz gitmez

Toplum/Yaşam Haberleri —

Lisa Çalan

Lisa Çalan

  • “Uzuvlarını kaybetmek ya da herhangi bir şeyini kaybetmek inançlarını yok etmiyor. Ya da inandığın bir ideolojiyi, inandığın bir felsefenin peşinde tekrar koşmaya devam edersin hatta daha güçlü koşarsın. Çünkü artık bedel de ödemişsindir, daha inançlısındır.”

GÜLCAN DERELİ

Tarih 5 Haziran 2015'i gösteriyordu, seçim arifesiydi. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Amed İstasyon Meydanı’nda büyük bir final mitingi düzenliyordu. Halk toplanmış, miting alanı onbinlerce insan tarafından hınca hınç doldurulmuştu ki peş peşe bombalar patladı. DAİŞ tarafından önceden miting alanına yerleştirilen iki bombanın patlatılmasıyla ortalık bir anda kan gölüne döndü. Ali Türkman (65), Şeyhmus Çakan (34), Necati Kurul (47), Civan Aslan (17) ve Ramazan Yıldız (16) yaşamını yitirdi, yaklaşık 400 kişi de yaralandı. Birçok kişi peşpeşe patlatılan bombalardan dolayı uzuvlarını kaybetti. O yurttaşlardan biri de Yönetmen Lisa Çalan'dı. Yine bir seçim arifesindeyiz ve 5 Haziran'a sayılı günler kaldı. O günkü seçim atmosferi ile şimdiki atmosfer arasında kısmen de olsa benzerlikler var. 5 Haziran saldırısında iki bacağını kaybeden Lisa Çalan da bu seçim çalışmalarında var gücüyle yer alıyor. Kendisiyle seçim üzerine sohbet ettik.

 

 

Dönüşümü talep ediyoruz

Her iki bacağını kaybetse de 8 yıldır yaşama tutkusundan hiçbir şey kaybetmeyen Lisa Çalan, "2015’teki seçim dönemi de bizim için çok önemli bir dönemdi. Herkes için de önemli bir dönemdi. Çok kalabalıktı miting alanı ve binlerce insan o alandaydı. Bizdeki o coşku, o atmosfer, o sahalara akma, o motivasyon çok başka bir duruma dönüştü. O atmosferin ardından sistematik bir şekilde 8 yıldır bir kaos yaşıyoruz. Topyekun bir kaos yaşıyoruz. Haliyle 2015’teki gibi aynı bir atmosfer ve aynı motivasyon haliyle seçime gitmek gerekiyor. O dönem de bizim için aynı şeyler geçerliydi. Değişim kapıdaydı, değişimi talep ediyorduk. Şimdi de aynı şeyi yani değişimi talep ediyoruz, dönüşümü talep ediyoruz. Ve bu kaotik durumdan artık çıkmayı talep ediyoruz" diyor.