Virginia Woolf'un unutulan kitabı ortaya çıktı

Kadın Haberleri —

Virginia Wolf'un 'The Voyage Out' kitabı

Virginia Wolf'un 'The Voyage Out' kitabı

  • Virginia Woolf'un ilk romanı The Voyage Out'un Sydney Üniversitesi’nde unutulan kısmının kopyası ortaya çıktı. Kitap dijital ortama aktarıldı.

Feminist yazar ve eleştirmen Virginia Woolf’un 1915 yılında yazdığı içinde el yazısı notlarının da olduğu ilk romanı The Voyage Out’un (Dışa Yolculuk) 25 yıl boyunca Sydney Üniversitesi kütüphanesinde unutulduğu ortaya çıktı.

Sydney Üniversitesi kütüphanesinin bilim bölümünde yanlışlıkla unutulan kitap 2021 yılında ortaya çıktı. Üniversite yönetiminin paylaştığı orijinal kopyada Woolf’un el yazısıyla yazdığı notları da yer alıyor. 

Dijital ortama aktarılan kitap aynı zamanda okuyucunun ulaştığı tek eser olma özelliği taşıyor.  Sadece Woolf'a ait başka bir baskısı ise Londra'da yaşayan özel bir koleksiyoncuya ait.

El yazısı eşleşmesi

Sydney Üniversitesi, The Voyage Out'un ortaya çıkan kopyasının "günlük kampüs ve kütüphane hayatının koşuşturması içinde" kaybolmuş olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Fisher Kütüphanesi yetkilisi Simon Cooper, kitabı 2021 yılında yanlış bir şekilde rafa kaldırılmış olarak buldu.

To The Lighthouse (Deniz Feneri), Gece ve Gündüz ve Mrs Dalloway gibi kült eserleri yazan Woolf, 20’nci yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. The Voyage Out'un tamamlanması çok uzun sürmüş ve Virginia bu süre içerisinde ciddi ruh sorunları yaşamıştır.

Yazar, feminist kadın hareketinin baş ucu kitabı olan Kendine Ait Bir Oda eserinde kadın ve edebiyata dikkat çekiyor. SYDNEY

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.