Wan kedisi ‘arslan parçası’ çıktı!

Toplum/Yaşam Haberleri —

Wan kedisi

Wan kedisi

  • Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi bilim insanları, kedilerin karakterleri ve davranışları ile ilgili kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. 26 farklı ırktan 4 bin 300'den fazla kediyle yapılan çalışmada en saldırgan Van, en korkak ise mavi Rus kedisi oldu.

Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi bilim insanları, kedilerin karakterleri ve davranışları ile ilgili kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. 26 farklı ırktan 4 bin 300'den fazla kediyle yapılan çalışmada en saldırgan Van, en korkak ise mavi Rus kedisi oldu.

 

26 farklı ırktan 4 bin 300'den fazla kediyle yapılan çalışmada, oyunseverlik, korku ve tımar etme seviyeleri dahil olmak üzere yedi temel özellik belirledi.

 

Animals dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yalnızca bireysel kedigiller arasında farklılık gösteren değil, aynı zamanda farklı ırklar arasında belirgin kişilik farklılıkları olarak kendini gösteren yedi temel kişilik ve davranışsal özelliği ortaya çıktığı belirtildi.

 

En korkak Rus kedisi

Araştırmanın başında yer alan Helsinki Üniversitesi'nden makale yazarı Hannes Lohi, “En korkak cins Mavi Rus kedisi oldu. Habeş kedisi ise en az korkak cins oldu. Bengal kedisi en aktif, Pers ve Egzotik türü ise en pasif kediler olarak tespit edildi. En çok kendini temizleyen ırklar Siyam ve Balinese oldu” şeklinde konuştu.

 

En saldırgan Van kedisi

Dünyada en önde gelen kedi türlerinden kabul edilen Kürdistan’a özgü Van kedisi de sıralamada yer alırken, “İnsanlara karşı saldırganlığı en yüksek olan bu türün diğer kedilerle sosyalliği de düşük puan aldı” ifadeleri kullanıldı. WAN

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.