Xakurkê’nin yılmaz savaşçıları

Kadın Haberleri —

Rûken Sipêrtî ve Avînar Merîvan

Rûken Sipêrtî ve Avînar Merîvan

  • Avînar Merîvan, Şehit Zemanî’nin kahramanca direnişini ve gerilla anılarını dinleyerek büyüdü. Abisi Mervan Amed’in PKK’ye katılmasından etkilendi ve 2012 yılında Rojava’da devrimin kıvılcımları çakıldığında, o da yüzünü dağlara döndü. 6 yıl kaldığı Xakurkê’de ayak basmadık tek patika, ulaşmadık bir dağ bırakmadı.
  • Rûken Sipêrtî, Botan’da küçükken gördüğü gerillaya hayranlık duydu ve hep gerilla olmayı hayal etti. 2012’de hayalinin peşinden giderek Cûdî’de gerilla saflarına katıldı. 2014’te DAİŞ’e karşı savaşmak için Rojava’ya geçti; iki kez yaralandı. Kobanî zaferinin ardından Kurdistan dağlarına geri döndü, duruşuyla örnek bir PKK–PAJK militanı oldu.

Kurdistan’da yüz yıldır süren soykırım ve asimilasyon politikalarına karşı, emin adımlarla zafere koşan Avînar Merîvan ve Rûken Sipêrtî, 6 Nisan 2018’de Türk devletinin Xakurkê bölgesinde gerçekleştirdiği saldırıda şehit düştü. HPG Basın İrtibat Merkezi, Avînar ve Rûken’in şehit yoldaşlarından aldıkları mücadele bayrağını zafere taşımak için bir an bile tereddüde girmeden savaştığını söyledi.

 

 

Şehit Zemanî ve Mervan’ın izinden

Avînar Merîvan (Rozan Vildan Kızmaz), Amedli. Ailesinin ve yaşadığı çevrenin yurtsever olmasından dolayı bilinçli bir Kürt kadını olarak yetişir. Annesinin dayısı Şehit Zemanî’nin (Mustafa Gezgör) kahramanca direnişi ve gerilla hikayelerini dinleyerek büyür. Amed’de üniversite okuduğu yıllarda gençlik çalışmalarına katılır. Abisi Mervan Amed’in (Mehmet Zuhat Kızmaz) 2009 yılında gerilla saflarına katılmasından derinden etkilenir. Böylelikle Kurdistan Özgürlük Hareketi ve Önderlik gerçeğini yakından tanır. Üniversite yıllarında yaptığı çalışmalardan dolayı birçok defa gözaltına alınır.

Devrimin kıvılcımı çakılmıştı, gitme vaktiydi

Kurdistan’da işgalci Türk devletinin yaptığı haksızlıklara ve uyguladığı inkar politikalarına karşı verilecek en büyük cevabın gerilla safları olduğunu anlar ve Rojava Özgürlük Devrimi’nin kıvılcım aldığı bir dönemde özgürlük saflarına katılır. 2012’de yüzünü dağlara döner, yeni savaşçı eğitimi Metîna bölgesinde alır. Ardından Garê alanında Parti çalışmalarına katılır. Aynı yıl askeri anlamda yetkinleşmek için ağır silah branşında eğitim görür.