Yağmayı Erdoğan ve ekibi organize ediyor 

Dosya Haberleri —

Tarihi eser kaçakçılığı

Tarihi eser kaçakçılığı

  • Savaşın devam ettiği yıllarda yoğun bir şekilde tarihi eser kaçakçılığına şahit olduk. İlk zamanlar IŞİD bu piyasayı elinde bulunduruyordu. Tarihi eserler Türkiye üzerinden Avrupa, İngiltere ve ABD'ye sokuldu... Devlet içinden birileri milyon dolarlık pastadan pay almak için bu işe de el attı.
  • Suriye'den TIR'larla tarihi eserler Türkiye'ye taşındı. Hatta adres vereyim, Mersin Limanı. Buradan da sahte evraklarla gemilerle yurtdışına taşındı. Aynı kaçakçılık zeytin, zeytinyağı, susam ve buğday gibi ürünlerde de devam etti.
  • AKP eski milletvekili Mazhar Bağlı'nın kardeşi Abdurrahman Bağlı. Suriye’yi yağmalayan diğer bir isim Erdoğan'ın köylüsü Talip Öztürk. Peker'in bahsettiği Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı en tepede. Öztürk'ün Suriye'den yıllık hortumladığı para ortalama 500 milyon dolar. 

Eski istihbaratçı, Suriye'de tarihi eser, zeytin, fabrikaların kimler tarafından nasıl yağmalandığını anlatıyor:  

 

REWŞAN DENİZ

Suriye'de başlayan iç savaşta AKP iktidarı sadece IŞİD ile ortaklık yapmadı. Suriye'nin tarihi eserleri, zeytinleri, fabrikaları, tarımı yağmalandı. Bu bizzat AKP, Tayyip Erdoğan ve akrabaları tarafından yürütülen bir yağma oldu. Efrîn'in meşhur zeytin yağları Avrupa'ya utanmazca pazarlandı. İnsanlığın bugüne ulaşan bin yılları bulan eserleri yağmalandı. Erdoğan ve çevresi tıpkı 'Ak'baba gibi Suriye'nin zengin kaynaklarına çöreklendi. Eski emniyet istihbaratçısı, tanık olduğu bu yağmayı anlatıyor. 

MİT-SADAT-Peker

Eski istihbaratçıya önce SADAT-IŞİD ilişkisini, hangi yol ve yöntemlerle IŞİD'e silah gönderildiğini soruyorum. Yağmaya sonra geleceğiz. Eski istihbaratçı silah gönderme yol ve yöntemlerini anlatıyor: "Giden silahlar 3 ekip üzerinden gidiyordu 

1. MİT

2. SADAT 

3. Sedat Peker

MİT TIR'ları durdurulup bu sevkiyat deşifre olunca bu işler küçük gruplar halinde yapılmaya başlandı. Sadece bir grubun başında eski Özel Kuvvetler Yüzbaşısı Gökhan Nuri Bozkır vardı. Bu sefer soğan ve patates TIR'ları ile silah sevkiyatı yapılmaya başlandı. MİT o dönem Suriye masası kurmuştu. Başında bir müsteşarı yardımcısı vardı. Sınır illerindeki MİT müdürleri de doğal olarak ortak havuza bilgi akıtıp oradan gelen talimatları uyguluyordu. Şuan isimleri net aklımda değil. (Urfa MİT başkanının şoförü Orduluydu)" diye anlatıyor. Eski istihbaratçı, silah sevkiyatı için SADAT ve Peker'i ayrı başlıklarda sıralasa da Peker, bu silahları SADAT aracılığıyla Suriye'de El Nusra'ya gönderdiğini açıklamıştı.  

Eski istihbaratçıya, MİT'in neyi organize ettiğini soruyorum. Anlatıyor:  

"1. Savaşı 

2. Haber elemanlarını 

3. Savaşan grupları (ÖSO'nun tamamını)

4. ÖSO’yu oluşturan 9 ayrı grubu

5. Silah sevkiyatını 

6. Petrol sevkiyatını 

7. Gıda, giyim vs. her şeyi."