Yardım edilen ailelere soruşturma

.

.

  • İdil’de sokağa çıkma yasağı sırasında devlet tarafından mağdur edilip kampanyalar kapsamında yardım alan aileler, İdil Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle 7 yıl sonra ifadeye çağrılıyor.

 

Hezex’te 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağında evleri yıkılan yurttaşlara yapılan yardımlar soruşturma gerekçesi yapıldı. “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında yardım edilen ailelere “PKK size neden yardım gönderdi?” diye soruldu. 

Şirnex'in Hezex (İdil) ilçesinde 16 Şubat 2016’da Şırnak Valiliği tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kentin birçok mahallesi tanklarla vuruldu; yüzlerce ev yakılıp yıkıldı. 43 gün süren yasaktan sonra yüzlerce aile evsiz kaldı. İlçe merkezinde yaşanan çatışmalarda Turgut Özal ile Yenimahalle mahalleleri yerle bir edildi ve yasak süresi boyunca biri kadın, 9’u çocuk olmak üzere 23 sivil yaşamını yitirdi. 

Kardeş Aile Kampanyası

Demokratik sivil toplum örgütleri, yasaktan sonra evsiz kalan yurttaşlar için dayanışma kampanyaları başlattı. Rojava Derneği birçok kentte mağdur edilen ailelerle dayanışmak için gıda yardımında bulundu. “Kardeş Aile Kampanyası” kapsamında Avrupa kentlerinde yaşayan Kürtler ve dostları, mağdur ailelerle dayanışmak için kira ve diğer ihtiyaçlarını karşıladı. 

 

HDP Hezex Belediye Eşbaşkanı Songül Erden

 

50 kişi ifadeye çağrıldı

İdil Emniyet Müdürlüğü, İdil Cumhuriyet Başsavcılığının talebiyle sokağa çıkma yasaklarından 7 yıl sonra devlet tarafından mağdur edildiği için kampanya kapsamında yardım alan aileleri tek tek ifadeye çağırıyor. Şu ana kadar 50 aile ifadeye çağrıldı. 

Yasak sırasında evi yıkılan ve 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hezex Belediye Eşbaşkanı olarak seçilen Songül Erden’in ailesi de ifadeye çağrılanlar arasında. Erden, "Emniyete çağrılan ailelerimize, '2016'da size PKK mi yardım gönderdi? Bu yardımı neden gönderdi?' soruları yöneltilmiş. Bu aileler önce polise, ardından da savcılığa çıkıp ifade verdi. Bunun soruşturmaya dönüşmesi de ihtimaldir” dedi. 

Yardım almak suç mu?

Sokağa çıkma yasağından sonra yapılan yardımlar ile suçlandıklarını belirten Erden, “Yasaktan sonra evsiz ve savunmasız kalan insanlarımıza duyarlı kesimlerden yardım geldi. Bu çok normal bir durumdur. Yardım alan ailelerin hepsi teşhir ediliyor. Yalnız yaşayan ve kendi başına yaşamını sürdüremeyen bir annemizi dahi ifadeye çağırmışlar. Ona da aynı soruları sormuşlar. Yardım almak suç mu? Bu uygulamaya son verilmeli" şeklinde konuştu. ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.