Yıkımın büyük yası ve öfkesiyle Newroz'a

Newroz deklarasyonu açıklama

Newroz deklarasyonu açıklama

  • Bu yıl 43 il ve ilçedeki merkezi Newroz kutlaması, depremde yaşamını yitirenlere adanacak. 15 Mart'ta Şemzînan'da başlayıp 21 Mart'ta Amed'de tamamlanacak, ancak 17 ve 18 Mart günleri ise anmalarla geçecek. Newroz sahnelerindeki sanatçı ve konuşmacılar siyah giyinecek.
  • Amed'de dün paylaşılan deklarasyonda, "Yıkımın büyük yası ve öfkesiyle alanlarda olacağız. Yitirdiğimiz canları anacağız. Dirilişi toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için ‘Herder Newroz, her dem azadî’ ve ‘Newroz ateşiyle özgürlüğe’ şiarıyla kutlayacağız" denildi.

Newroz'un ilk ateşi, 15 Mart’ta Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yakılacak. 43 merkezi kutlamaların yanı sıra tüm ilçe, köy ve beldelerde kutlanacak Newroz’un final kutlaması ise 21 Mart’ta Amed’de olacak. Newroz deklarasyonunda, “Depremin acısının ve öfkesinin toplumsallaşıp milyonlar halinde alanlara akacağı bir Newroz olacaktır” denildi.

Deprem bölgesinde yükselen ve 8 Mart etkinliklerine de yansıyan iktidara karşı öfke, Newroz meydanlarına taşınacak. Newroz meydanları, aynı zamanda seçim gündeminin de startı olacak. Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde, Birleşik Kadın Platformu, İnsan ve Özgürlük Partisi (PÎA), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi’nin (KKP) imza attığı deklarasyon, dün Amed’in Sur ilçesindeki Dicle Fırat Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıklandı. Toplantıya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, PÎA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Gardaş, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Meclis Üyesi Ali Haydar ve Azadî Hareketi'nden Cemal Satı katıldı. 

Deprem kurbanlarına adanıyor

DBP Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, “Bin yıllardır Newroz diriliş, serhildan ve özgürlük günü olarak karşılanıyor, ancak bu yıl depremin acısıyla karşılıyoruz. Bu yıl Newroz programını depremde yaşamını yitirenlere adıyoruz” dedi. Aydeniz, 43 merkez kutlamalar gerçekleştireceklerini ve ilk ateşin Colemêrg’in Şemzînan ilçesinde yakılacağını ifade ederek, 17 ve 18 Mart’ta ise anma etkinlikleri düzenleyeceklerini aktardı. 

Newroz ateşiyle özgürlüğe

Kürtçe olan Newroz deklarasyonu, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk tarafından okundu. “Newroz ateşiyle özgürlüğe yürüyoruz” başlıklı deklarasyonda, Newroz'un depremlerin acısı ve yasıyla karşılandığı belirtildi. Depremin üzerinden bir ay geçmesine rağmen yıkımın ağır etkilerinin devam ettiğine dikkat çekilen deklarasyonda, “Dayanışmaya büyük ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçmekteyiz. Deprem ve sonrasında yaşananlar, yıllardır savunduğumuz, uğruna mücadele edip büyük bedeller ödediğimiz bir hakikati bir kez daha ortaya çıkarmıştır; tek bir merkezden yönetilen, yerelin bütün inisiyatif alanını daraltıp gasp eden merkeziyetçi bütün iktidar modelleri, toplumların sistemsel ve yapısal karakterine uygun değildir. Depremin sebep olduğu yıkımın bu kadar ağır olmasının en büyük sebebi, hantal, bürokratik ve baskıcı modeli özerk ve yerinden yönetimlere tercih eden ve bugün AKP-MHP faşizminde vücuda gelmiş olan merkezi ve otoriter devlet anlayışıdır. Öbür taraftan ortaya çıkan büyük toplumsal dayanışma ağı, hem Kürtlerin ulusal birlik ruhunu güçlendirmiş hem de yerinden ve özerk demokratik yaşamı esas alan demokratik cumhuriyet modelinin kurtuluş paradigması olduğu gerçeğini tekrar ortaya çıkarmıştır” denildi. 

Ağıtlar ve deyişlerle

Newroz’un depremde yaşamını yitirenlerin anısına ağıtlar ve deyişlerle karşılanacağı vurgulanan deklarasyonda, şunları ifade edildi: "İçimizdeki öfkeyle birlikte Kawa’nın Dehak’a karşı başlattığı büyük başkaldırının ruhuna uygun olarak AKP-MHP faşizminden hesap sorma günü olarak karşılayacağız. Sayın Öcalan’ın tarihsel rolünü oynaması için üzerindeki ağır tecridin bir an önce kaldırılmasını ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü talep edeceğimiz 2023 Newrozu’nu aynı zamanda önümüzdeki seçimde mevcut iktidarı alaşağı etmenin müjdesi olarak görüyoruz.

Kürt siyasetini; 2023 seçim stratejisinin temel ayaklarından biri olarak rejimin siyasi aparatlarının Kurdistan’daki etkilerinin sandıkta kırılması üzerinde kurmaya çağırıyoruz ve özgürlük arenaları olan Newroz meydanlarında bir kez daha özgür demokratik Amed’in, demokratik Ankara’nın ön koşulu olduğunu haykıracağız. 

Öfke alanlara akacak

Tamamıyla rant ve talan ekonomisi üzerinden halklarımızı çürük binalara mahkum eden ve yaşanan son ağır yıkımın asli sahiplerine karşı yeni bir toplumsal inşa sürecini başlatmayı en büyük tarihsel ve ahlaksal görev olarak görüyoruz. Özellikle gençlerin ve kadınların olmadığı bir kurtuluş mücadelesinin asla kurtuluş olmayacağı gerçekliğiyle 2023 Newrozu; kadınların ve gençlerin öncülüğünde halkımızın bir kez daha irade beyanında bulunacağı, depremin acısının ve öfkesinin toplumsallaşıp milyonlar halinde alanlara akacağı bir Newroz olacaktır. 

Umudu ve inancı büyütelim

Bu yönüyle 2023 Newroz programlarının depremde yaşamını yitiren insanlarımıza adayacak, bu yıkımın büyük yası ve öfkesiyle alanlarda olacağız. Tüm yaşananlara rağmen umudumuzu ve yeni yaşama olan inancımızı daha da büyütecek, dayanışmamızı güçlendireceğiz. Depremde açığa çıkan ulusal birlik ve dayanışma ruhuyla Newroz alanlarına akıp yitirdiğimiz canları anacağız. Dirilişi toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için ‘Herder Newroz, her dem azadî’ ve ‘Newroz ateşiyle özgürlüğe’ şiarıyla kutlayacağımız 2023 Newrozu’na tüm halklarımızı davet ediyoruz. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün halkların Newroz’unu özgür ve eşit bir ülke özlemiyle kutluyoruz. Bijî Newroz, yaşasın Newroz.” 

43 merkezi kutlama

Newroz'un ilk ateşi, 15 Mart’ta Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yakılacak. 43 merkezi kutlamaların yanı sıra tüm ilçe, köy ve beldelerde kutlanacak Newroz’un final kutlaması ise 21 Mart’ta Amed’de olacak. 16 Mart Halepçe Katliamı’nın yıl dönümü, 17 Mart ise Mereş merkezli depremlerin 40. günü olması nedeniyle her iki günde kutlama gerçekleştirilmeyecek. Birçok merkezde anma etkinlikleri düzenlenecek. 

Sahneler siyaha bürünecek

Kutlamalara katılacak konuşmacılar ve sanatçılar siyahlar giyinerek, depremde yaşamını yitirenleri anacak ve devletin depremdeki tutumunu protesto edecek. 

23’ü il, 20’si ilçe olmak üzere, tüm il, ilçe, köy ve beldelerde Newroz ateşi yakılacak: Amed, Dêrsim, Çewlig (Bingöl), Êlih (Batman), Sêrt (Siirt), Qers (Kars), Îdir (Iğdır), Colemêrg (Hakkari), Wan, Agirî, Erdexan (Ardahan), Muş, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Manisa, Çanakkale, Bursa ve İstanbul kentleri ile Xarpêt’in (Elazığ) Dep (Karakoçan), Riha’nin Wêranşar (Viranşehir) ve Pirsûs (Suruç), Merdîn’in Nisêbin (Nusaybin) ve Qoser (Kızıltepe), Şirnex’in Cizîr (Cizre), Balıkesir’in Bandırma ve Ayvalık, Tekirdağ’ın Trakya, Kocaeli’nin Gebze, Agirî’nin Patnos ve Bazîd (Doğubeyazıt), Bêdlîs’in Tetwan (Tatvan), Mûş’un Kop (Bulanık), Erzirom’un Qereyazî (Karayazı), Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ve Şemzînan (Şemdinli), Konya’nın Cihanbeyli, Wan’ın Erdîş (Erciş) ve Aydın’ın Ermencik ilçelerinde kutlamalar gerçekleştirilecek. AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.