Yılmaz Güney için adalet!

Kültür/Sanat Haberleri —

.

.

  • Türkiye’den 200’ü aşkın sanatçı ve yazar, senarist, yönetmen ve aktör Yılmaz Güney’in hakim Sefa Mutlu’yu öldürmekten yargılandığı davanın yeniden görülmesini talep etti.

Halil Ergün, Barış Atay, Nur Sürer, Caner Cindoruk, Şiwan Perver, Deniz Türkali, Ece Temelkuran, Füsun Demirel, İsmail Hacıoğlu, İlkay Akkaya, Kerem Fırtına’nın da aralarında olduğu sanatçı ve yazarlar, Yılmaz Güney’in yeniden yargılanması talebiyle başlatılan imza kampanyasına destek verdi.

Türkiye’den 200’ü aşkın sanatçı ve yazar, senarist, yönetmen ve aktör Yılmaz Güney’in hakim Sefa Mutlu’yu öldürmekten yargılandığı davanın yeniden görülmesini talep etti.

Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney ve çocukları Yılmaz ve Güney Pütün adına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran avukatları Bişar Abdi Alınak, hakim Sefa Mutlu’nun Nevşehir'in Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez köyündeki mezarının açılmasını ve Güney’in yeniden yargılanmasını talep etmişti.

Terazi kurulsun, yeniden yargılama yapılsın

İmza kampanyasında imzacı isimler şöyle seslendi:

“Senarist, yönetmen ve aktör Yılmaz Güney’e yönelen saldırılara dayanak edilen "Yumurtalık olayı"na ilişkin ailenin avukatlarının yeniden yargılama ve fethi kabir talebinden ve gerekçelerinden kamuoyu aracılığı ile bilgi sahibi olduk.

Ülkenin dört bir yanında yüzbinlerce yoksul insanlarını sinemayla, dünya sinemasını ise ülke sinemasının gururla andığı eserleriyle buluşturan Yılmaz Güney’in ve ailesinin nefret söylemleriyle hedef alınmasını, bu ülkede sanata değer ve emek veren bizler üzüntüyle karşılamaktayız.

Vuku bulduğu ilk günden beri siyasetin ve medyanın konusu olan bu hadiseye ilişkin iddialar ve yeni bulgular avukatları aracılığı ile son derece ciddiyetle ve detaylandırılmış şekilde yargıya tekrar taşınmıştır. Bu sebeple yıllardır aydınlatılamayan şüphelerin, afaki tartışmalara bırakılamayacağı, adli bulgular ve yeni deliller üzerinden bilimsel değerlendirmelerin yapılması gerekliliği zaruri bir hal almıştır.

Biz aşağıda imzası bulunan sanatçılar yalnızca Güney ve ailesinin değil sanata emek verenler özelinde herkesin hukuki güvence ve lekelenmeme hakkına sahip olduğunun teminatının bu hususun yeniden yargılama ve bilimsel bir araştırma ile çözümlenmesi olacağı kanaatindeyiz.

Aile ve avukatlarının talebinin kabul edilmesi temennimizi kamuoyu ile paylaşır, bu sürecin ülke sanat ve fikir tarihindeki önemini vurgulamak isteriz.

Terazi kurulsun ve yeniden yargılama yapılarak gerçekler aydınlansın.” İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.