Yükselişe geçtiğimizde devreye giriyorlar

Toplum/Yaşam Haberleri —

6 Mayıs 2022 Cuma - 19:30

Amedspor

Amedspor

  • Amedspor yeniden 1. lige yükselme yolunda top koşturuyor. “Takım yükselişe geçtiğinde bir şekilde federasyon cezalarla devreye giriyor” diyen Amedspor Asbaşkanı Cahit Akın, “Onlarca itirazımız reddedildi. Kazandığımız tek dava yok. Bir takım itirazında hiç mi haklı olmaz?” diye sordu. 

YILMAZ KAYA/AMED

Türkiye 2. liginde 2. sırada mücadele eden Amedspor’da şampiyonluk sesleri yükselirken, takıma yönelik ırkçı saldırılar da artıyor. Amedspor Asbaşkanı Cahit Akın, “Süper lige çıkmak için takım yükselişe geçtiğinde baskılar da artıyor” dedi. 

Takıma yönelik tehdit ve baskılardan Amedspor Asbaşkanı Akın da nasibini aldı. Türkiye Futbol Federasyonu, Amedspor ve Fenerbahçe kadın futbol takımları arasında oynanan maçtan sonra Cahit Akın’ın verdiği demeçleri ‘sportmenlik dışı’ davranış olarak değerlendirerek 10 günlük hak mahrumiyeti cezası verdi. Cezaya şaşırmadığını ve beklediğini söyleyen Akın “Neden şaşırmadığımın cevabı Amedspor’un tarihinden belli. Amedspor yükselişe geçtiğinde bir şekilde federasyon cezalarla devreye giriyor. Ya da hakemlerle yanlı kararlar alarak engellemeye çalışıyorlar. Geçmişte de bugün de bu böyle" dedi. 

Herkes kendisine yakışanı yapıyor

Amedspor kadın futbol takımı ile Fenerbahçe kadın futbol takımı arasındaki maçta takımlarına yönelik ırkçı saldırıyı hatırlatan Akın, "Ben de cevap verdim. Sosyal medyadan kulübümüzü ‘terörist’ ilan etmeye çalıştılar. Bizim için 'teröristler' diye yazdılar. Ben de bu ırkçı ve şoven söylemleri eleştirdim. Irkçı söylemleri eleştirdim diye ceza verdiler. Ben, şoven duyguları okşamak için burada değilim. Kendi işimi yapıyorum” diye konuştu. 

“Manidardır, olaydan 20 gün sonra soruşturma açıldı” diyen Akın, “Herkes kendisine yakışanı yapıyor. Verilen ceza bizi yolumuzdan, düşüncemizden alıkoyamaz. Yanlış yaptığımıza inanmıyoruz" şeklinde konuştu.

Cahit Akın

Hiç mi haklı pozisyonumuz yok!

"Amedspor yükselişe geçtiğinde artan engellemeler umutsuzluk yaratıyor mu?" sorumuza ise Cahit Akın, "Umutsuzluk yaratmıyor, ama sinir sistemimizi bozuyor" cevabını vererek ekledi: "Biz zaten ne yaptıklarını tahmin ediyoruz. Onların ne yapmaya çalıştığını da biliyoruz. Yasa ve mevzuatlara göre kurulan bir kulüp hiçbir alanda haklı bir pozisyonda çıkmaz mı? Kazandığımız hukuksal bir dava yok. Bütün itirazlarımız reddediliyor. Sonuç alamıyoruz.”

Onlarca itiraz reddedildi

Onlarca itirazları olduğunu ama hiçbir sonuç alamadıklarını vurgulayan Akın şu örnekle devam etti: “Örneğin; Fenerbahçe ile Amed kadın futbol takımı karşılamasında sahada olay çıktı. Futbolcular tartıştı. Hakem, 3 bizim sporcumuz, 3 Fenerbahçeliye kırmızı kart göstererek sahadan attı. Futbol Federasyonu ise Amedspor'un oyuncularına 5 maç men cezası verdi. Zaten ligde 5 maçımız kalmıştı. Fenerbahçe kadın futbolcularına ise birer maç ceza verdi. Neden eşit şekilde cezalandırmıyor. Ben somut konuşuyorum.”