Yüzünü ilk gördüğü dağlara döndü

Kadın Haberleri —

Arîn Êrîş

Arîn Êrîş

  • Arîn Êrîş, Amedli. Türk devletinin baskıları nedeniyle 12 yaşındayken ailesiyle Türkiye metropollerine göç etti. Ancak Kürt kimliğinden hiç vazgeçmedi. Dayısının gerilla saflarında olması PKK’yi daha iyi tanımasını sağladı. 2013 yılında yüzünü doğduğu Amed dağlarına dönerek, gerilla saflarına katıldı.
  • Metîna bölgesinde başladığı gerilla yaşamına ‘Özgürlüğe ilk adım’ dedi. 2014 yılında Hêzên Taybet bünyesinde, 2015 yılında Xakurkê bölgesinde savaştı. Her daim mücadelesini büyütmek istedi. Medya Savunma Alanları’nı işgal etme girişimlerine karşı cesurca savaşarak gereken cevabı verdi.

YJA Star gerillası Arîn Êrîş, Metîna bölgesinde başladığı özgürlük yürüyüşünü Medya Savunma Alanları’nın farklı bölgelerinde şehit düştüğü 13 Haziran 2019’a kadar sürdürdü. Geride ise mücadelesini, azmini ve halkına olan bağlılığını bıraktı.

Arîn Êrîş (Necbir Budak), Amed’de yurtsever bir ailede doğdu, Kürtlük bilinciyle yetişti. Türk devletinin Kurdistan’ı Kürtsüzleştirme politikaları nedeniyle baskılara maruz kalan ailesinin Türkiye metropollerine göç etmesiyle Arîn de 12 yaşında topraklarından uzakta yaşamak zorunda kaldı.

Kadın ve Kürt kimliği önceliği oldu

Gençlik dönemlerindeki ilk arayışları kadının toplumdaki rolü üzerine oldu ayrıca metropollerde ayrımcılığa maruz kalmalarından dolayı Kürt gerçekliği üzerine yoğunlaştı. Düşmanın dayattığı köle ve sahte yaşamı asla kabul etmedi. Öz topraklarında kendisine yaşam şansı bırakmayan düşmana inat Kurdistanî özelliklerini koruyarak, bunu mücadelesinin zemini haline getirdi. Yakın akrabalarının gerilla saflarında olması Kurdistan Özgürlük Hareketi’ni daha iyi tanımasını sağladı o da devrimci, gençlik çalışmalarında yer almaya başladı. Öte yandan ailesine ekonomik destek sunmak için çalıştı, kendi emeğiyle ayakta kalmayı erkenden öğrendi ve bu özelliğini her zaman canlı tuttu.

 

 

Yüzünü Amed dağlarına döndü

Önderlik gerçekliğini tanıyana kadar devrim gerçekleştiğinde de kadının mevcut statüsünü sürdüreceğini düşündü. Önderliğin kadın özgürlüğüne dair değerlendirmelerini okuduğunda adeta kendisini yeniden doğmuş gibi hissetti; mücadele kararlılığını daha da keskinleştirdi.

Hem bir kadın olarak gerçek anlamda özgürleşmenin hem de halk olarak varlığımızı sürdürmenin ancak gerilla mücadelesiyle mümkün olabileceğinin bilincine vardı. Dayısının gerilla saflarına katılmış olmasının yarattığı etkiyle gerilla saflarına katılmaya karar verdi. 2013 yılında yüzünü doğduğu Amed dağlarına döndü ve gerilla saflarına katıldı.