Zaman aşımı ayarı

15 Eylül 2022 Perşembe - 16:45

  • Zaman aşımı süresi 20 Eylül’de dolacak olan Musa Anter Davası, 21 Eylül’e erteledi.  

 

Gazeteci-yazar Musa Anter’in (Apê Musa) 20 Eylül 1992’de Amed'de katledilmesine dair açılan ve JİTEM Ana Davası ile 1993'te “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından katledilen Ayten Öztürk davasıyla birleştirilen davanın karar duruşması, dün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Yakalama emrine yanıt yok

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, sanık Hamit Yıldırım hakkında Şırnak CMK infaz bürosunca adli kontrol yükümlülüğünü yerine getirmediğine dair tutanak tutulduğu, yakalama emri olan sanıkların yakalama emirlerine cevap verilmediği belirtildi. Duruşmada söz alan sanık Hamit Yıldırım’ın avukatı, müvekkilinin sağlık sorunları nedeniyle adli kontrol yükümlülüklerini sağlamadığını öne sürdü. 

Dicle Anter: Söz kalmadı

Anter'in oğlu Dicle Anter, “Bu şartlar altında söylenecek söz kalmadı” dedi. Önümüzdeki 20 Eylül’de davanın zaman aşımına uğrayacağını hatırlatan Anter, “Bu, bir insanlık suçudur. Uluslararası alanda mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türkdoğan: Bitirilemez

Avukat Öztürk Türkdoğan ise davanın zaman aşımından bitirilecek olmasının müvekkili açısından büyük bir kaygı teşkil ettirdiğini belirterek, davanın insanlığa karşı suç bakımımdan değerlendirilmesini talep etti. Türkdoğan, “Hakikat hakkı çerçevesinde bu davanın bitirilemeyeceğini belirtmek istiyorum. Meclis araştırma raporlarına bakarken, 1995'e ait faili meçhul siyasal cinayetleri araştırma raporunu gördüm. Bu raporda Anter cinayetine de değiniliyor. Kürt halkına yönelik korku salma amacı ifade ediliyor. Bu raporda DGM başsavcısı hakkında da suç duyurusunda bulunuluyor. Bu raporların gerekliliği yerine getirilemedi ama bizim çabamızla bu dava açtırıldı” ifadelerini kullandı.

Raporlar da okunsun

“Hakikatin ne olduğunu öğrenmek istiyoruz” diyen Türkdoğan, şöyle devam etti: “Hakikat açığa çıktıktan sonra mahkemeniz değerlendirme yapacak ama açığa çıkmadan dosyayı kapatmanın yeni ihlaller yaratacağını düşünüyorum. Araştırma komisyonu raporu ve Susurluk raporu hazırlanıyor. Bu raporların etkisiyle Mehmet Ağar suç örgütü liderliğinden yargılandı, hüküm giydi. Aradan kaç yıl geçmiş biz hala adalet arıyoruz ama hala failler hak ettiği cezaları almıyor. Bu raporların mahkeme tarafından okunmasını talep ediyoruz. Ayırıp zaman aşımı uygulayamazsınız. Ayırma kararımızı kabul etmediniz, şimdi ayırırsanız, bu ihlale neden olacaktır. Dosyadaki eksiklerin tamamlanması ve Abdülkadir Aygan’ın ifadesinin alınmasını talep ediyoruz. Hamit Yıldırım hakkında tutuklama kararı verilmesini talep ediyoruz. Bu yargılamanın sürmesini talep ediyoruz.”

Sonrasında emekli albay sanık Savaş Gevrekçi’nin avukatı Hikmet İşler söz aldı ve müvekkilinin “masum” olduğunu iddia ederek, davanın düşmesine yönünde karar verilmesini talep etti. Sanık Hamit Yıldırım’ın avukatı ise cinayeti “medyatik bir olay” diye tarifledi. Abdülkadir Aygan’ın huzurda ifadesinin alınmasını istediğini ifade eden Yıldırım müdafisi, buna rağmen davanın düşürülmesi talebinde bulundu.

Dicle Anter

Evrakların orijinalini istedi

Son olarak konuşan Dicle Anter, İsveç’ten Adalet Bakanlığı’na gönderilen evrakların orijinalini talep etti. Hamit Yıldırım’ın adli kontrol ihlali konusunda geç tebligat yapıldığını ifade eden Anter, “6 gün içinde bir rapor sunamamışlar. Şüphe duyulmasını istiyorum” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Abdülkadir Aygan hakkında Adalet Bakanlığınca yazılan ve bu celseye gönderilen yazı cevapları da göz önüne alınarak akıbetinin tekrar sorulmasına; Cemil Işık’ın Almanya’da öldürülmesine dair Adalet Bakanlığına yazılan yazının beklenmesine; yakalamalı sanıklar hakkında yakalama emirlerinin devamına; tanık Celal Yertekin’in adres tespiti için tekrar yazı yazılmasına; Ömür Özüyılmaz’ın FETÖ firarisi olarak yakalanıp yakalanmadığının sorulmasına; Hamit Yıldırım’ın adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına yönelik taleplerin reddine, sağlık sorunları sebepleriyle yükümlülüğünün yerine getirmediği sebeple belgelerin sunulması için süre verilmesine karar verdi.

Zaman aşımının ertesi

Mahkeme, davanın insanlığa karşı suç oluşturması ve bu anlamada zaman aşımına tabi olmadığı yönündeki savunmaların ve dosya hakkındaki tefrik taleplerinin de bir sonraki celsede değerlendirileceğini belirterek, duruşmayı dosyanın zaman aşımı süresinin dolacağı 20 Eylül’den bir gün sonrasına (21 Eylül) erteledi.  ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.