Zavar'ın şiirleri Yaman’ın fotoğrafları

Kültür/Sanat Haberleri —

Erol Zavar'ın şiirleri ve Özcan Yaman'ın fotoğraflarından oluşan

Erol Zavar'ın şiirleri ve Özcan Yaman'ın fotoğraflarından oluşan "Cennetin Güzellikleri Cehennemde Yaratılır" kitabı

  • Ağır hasta tutuklu Erol Zavar'ın şiirleri ve ödüllü fotoğrafçı Özcan Yaman'ın fotoğraflarından oluşan "Cennetin Güzellikleri Cehennemde Yaratılır" kitabı, Klaros Yayınları’ndan çıktı. 

Kanser hastası tutuklu Erol Zavar’ın şiirleri ile Özcan Yaman’ın fotoğraflarından oluşan “Cennetin güzellikleri cehennemde yaratılır” adlı kitap, Klaros Yayıncılık raflarında yerini aldı. Kitapta, 22 yıldır tutuklu Zavar’ın şiirlerinin yanı sıra Gezi eylemlerinden Cumartesi Anneleri’ne, Emine Şenyaşar’dan çevre, sınıf ve kimlik mücadelesini yansıtan pek çok fotoğraf karesi yer alıyor. 

Erol Zavar

1969 yılında doğdu. Çorumlu olan Zavar, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Ankara Mamak’ta geçirdi. ODAK Dergisi Yazı İşleri Müdürü’yken 2001 yılında, “Direniş Hareketi” davasından tutuklandı. Tutuklu kaldığı süre içerisinde kanser hastalığı nedeniyle 20’den fazla ameliyat oldu. Dışarıda yürütülen kampanyalara rağmen serbest bırakılmadı. Erol Zavar’ın ilk şiir kitabı “Ölümü ektim randevu yerinde” 2006 Yılında Cadde Yayınları'ndan çıktı. İki çocuğu olan Zavar, halen birçok hastalığına rağmen cezaevinde tutuluyor. 

Özcan Yaman

1963 Samsun Bafra doğumlu. 2008-2014 yıllarında Evrensel Gazetesi’nde foto muhabiri ve köşe yazarlığı yaptı. Halen “Kadraj” köşesinde fotoğrafın sanat ve hayatla ilişkileri konusunda güncel yazılar yazmaktadır. 2015 yılı AFP’nin “En İyi Basın Fotoğrafları” seçkisinde yer aldı, Atlanta’da yapılan Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’nda ikinci oldu. 2006-2019 yıllarında Yeditepe Üniversitesi’nde Grafik Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak fotoğraf dersleri verdi. Fotoğraf eğitmenliği yapmaktadır. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.